Rozhovory z mesta 16. máj 2018

Livia Klausová: Bratislava je veľmi pekné a moderné mesto


S dnes už s bývalou veľvyslankyňou Českej republiky na Slovensku Liviou Klausovou, sme sa krátko pozhovárali o jej vzťahu k Bratislave a o niektorých ďalších témach.

-Narodili ste sa v Bratislave. Máte nejaký vzťah k hlavnému mestu Slovenska?

Bratislava je moje rodisko a práve preto bolo pre mňa veľmi príjemné prísť ako veľvyslankyňa na Slovensko a do Bratislavy.

Ale ja som nikdy v Bratislave nežila, ja som sa tu iba narodila. Takže pre mňa objavovanie Bratislavy, tej novej Bratislavy, bolo až teraz. A veľa vecí sa zmenilo.

-Ktoré sa podľa vás zmenili k lepšiemu?

V médiách sa stále hovorí o doprave... Samozrejme, že aj české firmy k tomu prispeli v podobe dodávok električiek, či trolejbusov... A zmenila sa aj z pohľadu výstavby.

Povedala by som, že Bratislava je veľmi pekné a moderné mesto. Aj keď niektorým, ktorí poznajú historickú Bratislavu, sa rozsah výstavby zdá až veľmi veľký, ale mne sa to páči.

-Ako ste vnímali Bratislavu z pohľadu veľvyslankyne?

Ten pohľad bol rovnaký. Ľudia ma majú radi a Bratislava bola mojím pracoviskom a rodiskom. Ale počas štyroch rokov som sa snažila precestovať aj celé Slovensko.

Nie ako turistka, ale vždy keď bolo nejaké podujatie, významné výročie, kladenie vencov, návšteva univerzity, tak som išla. Precestovala som mnoho slovenských miest.

Možno ani Vy ste neboli v Sobranciach, Kalinove, Medzilaborciach, či v Kežmarku. Samozrejme, že musím spomenúť aj množstvo ďalších miest - Zvolen, Nitra, Trnava, Lučenec, Halič a pod.

Počas víkendov som totiž nejazdila domov, ale bola som na Slovensku. A snažila som sa ukázať aj mojej rodine, hlavne Liptov, odkiaľ pochádza moja maminka.

-Existuje skupina ľudí ktorá neoslavuje vznik Českej republiky, alebo Slovenskej republiky, ale smútia za rozdelením Československa. Ako to vnímate?

Rozdelenie vnímam pozitívne. To, že sme dve krajiny, že obidvom našim krajinám sa ekonomicky a aj inak darí, že sme pevnou súčasťou všetkých medzinárodných inštitúcií, Európskej únie, to je vynikajúce.

Na druhej strane keď sa dvaja ľudia, alebo krajiny rozídu, je to vždy smutné. Bola to ale vôla ľudí.

V ére komunizmu bolo mnoho vecí tabu, aj otázka samostatnosti Slovenska.

Veľa, najmä mladších ľudí vôbec nevníma, že to bol dlhý proces, a že Česká a Slovenská federatívna republika vznikla omnoho včaššie.

Som rada, že naše vzťahy, tak aj naše spolužitie je výnimočné a je možno ešte lepšie, ako keď sme boli pokope. Určite k tomu prispelo aj to, že náš rozvod bol zamatový.

-Čo by ste Bratislave zaželali do budúcnosti?

Aby sa vyvíjala dobre v oblasti dopravy a posúvala sa ďalej napríklad aj pri výstavbe mostov pod.

Bratislava je špecifická a ste ohraničení tým, čo vám úprimne závidím a to Dunajom na jednej strane, Malými Karpatami na strane druhej – Kamzík a pod. Je to nádhera.

Ale za to sa platí určitá daň v tom, že Bratislava má určité obmedzenia z hľadiska rastu, teda rozširovania sa.

(rl)

Foto: Ján Luky

Livia Klausová rod. Mištinová (nar. 10. november 1943 v Bratislave), je manželka bývalého prezidenta ČR Václava Klausa. Pôvodom Slovenka.

Vláda českého premiéra Jiřího Rusnoka koncom júla 2013 súhlasila s vymenovaním Klausovej za veľvyslankyňu na Slovensku.

Vyštudovala obchodnú fakultu Vysokej školy ekonomickej v Prahe, odbor zahraničný obchod,získala diplom na Université Internationale de Sciences Comparées v Luxemburgu, absolvovala štúdium na Europa Instituut v Amsterdame a má titul CSc. - kandidát vied.

Livia Klausová v pondelok 30. apríla oficiálne ukončila svoje pôsobenie ako veľvyslankyňa ČR na Slovensku.

Manželka bývalého prezidenta ČR Václava Klausa na Veľvyslanectve ČR v Bratislave pôsobila od decembra 2013.

Veľvyslanci ČR sú štandardne do cudziny vysielaní na štyri roky. Livia Klausová bola na Slovensku o 4 mesiace dlhšie.

Jej vyslanie na Slovensko presadzoval prezident ČR Miloš Zeman, ktorý sa kvôli tomu dostal do sporu s vtedajším šéfom českej diplomacie Karlom Schwarzenbergom, napísal server iDNES.cz. (tasr)

Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal udelil Livii Klausovej tento rok Cenu primátora. Udeľovanie cien sa uskutočnilo tradične v Primaciálnom paláci už po 26. raz.

Ocenení laureáti získali sošku rytiera Rolanda, ochrancu mestských práv a výsad, ktorá je miniatúrou sochy na Hlavnom námestí.

L. Klausová získala cenu za osobitý vzťah k Bratislave a mimoriadne zásluhy v rozvoji vzájomnej spolupráce medzi Českou a Slovenskou republikou.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter