Rozhovory z mesta 7. október 2020

Kto neinvestuje do údržby, znáša drahé opravy


Už šestnásty rok vedie jednu z najvyhľadávanejších bratislavských kliník, ktorá sa špecializuje na korektívnu dermatológiu. My sme sa preto dermatovenerologičky Ivety Hasovej opýtali aj na to, ktoré estetické zákroky ženy v súčasnosti vyhľadávajú najviac, alebo čo by poradila každému, kto chce pôsobiť čo najdlhšie mladistvo a zároveň prirodzene.  

Keď som sa s kamarátkami rozprávala o poliklinike na Mýtnej ulici, väčšina z nich si ju spája s vami, doktorkou Hasovou. Buď vás už vyhľadali alebo sa ešte len chystajú navštíviť vás, aby ste im pomohli. Ako sa vôbec dá vyčleniť z rozrastajúceho sa počtu centier estetickej medicíny, ktoré ponúkajú na prvý pohľad rovnaké služby?
Tak ako v každej oblasti života, aj v estetickej medicíne platí - keď dvaja robia to isté, výsledok môže byť diametrálne odlišný. To, že dnes pôsobí ponuka ošetrení rôznych centier takmer rovnako, je spôsobené dostupnosťou materiálov, aj prístrojového vybavenia. Tá je naozaj široká, avšak v prvom rade si musíte vedieť vybrať. U mňa to vždy znamenalo - to najlepšie z najnovšieho. Pretože len tie najlepšie technológie dnes naozaj posúvajú hranice možností estetickej medicíny až k dverám plastických chirurgov. A tu prichádzame k ďalšiemu faktoru, ktorý so spomínaným výberom úzko súvisí, a tým je odbornosť, neustále „upgradovaná“ ďalším vzdelávaním sa. Môžete si totiž kúpiť ten najlepší prístroj na svete, ale ak ako lekár nie ste dobrý diagnostik a zároveň terapeut, nikdy z neho nevyťažíte pre svojho klienta maximum. Budete sa pohybovať len v takzvanom terapeutickom okne, určenom výrobcom, kde máte istotu, že všetko prebehne „hladko“, avšak efekt nemusíte docieliť. No a do tretice o úspechu rozhodujú osobnostné predpoklady lekára, jeho cit pre estetiku, motivácia a pevná vôľa, ktoré dopĺňajú spomínanú odbornosť. Lebo ako sa hovorí, len 20 percent úspechu tvorí talent, zvyšných 80 percent je tvrdá drina. 

Možno pre tých, ktorí o vás predsa len ešte nepočuli upresníme, že ste dermatovenerologička, no rozhodli ste sa zamerať na korektívnu dermatológiu. Kedy alebo prečo prišiel ten prvý moment, kedy ste si povedali, že sa vydáte touto cestou?
Vždy som chcela robiť „estetiku“ a pomáhať ľuďom. A taktiež som typ racionálnej vizionárky - stále mám potrebu posúvať sa ďalej, no svoje vízie „auditujem“ pomocou prísnej logiky a zdravého sedliackeho rozumu. Po atestácii som začala pracovať v zariadení korektívnej dermatológie, ktoré mi neumožňovalo využívať najmodernejšie liečebné postupy a technické metódy, čo bolo pre mňa veľmi demotivujúce. Lebo ak človek neaplikuje nové poznatky do praxe, prestáva liečiť v súlade s možnosťami a jednoducho prestáva rásť. A tak vznikol MEDISKIN, ktorý je tu už šestnásty rok a ja dnes môžem s hrdosťou konštatovať, že moja vízia pomáhať ľuďom najlepšie, ako sa dá, sa každým dňom napĺňa. Na druhej strane, obzory sa neustále rozširujú, a tak je stále kam rásť. 

Súčasťou vašej kliniky sú viacerí lekári, pričom každý sa špecializuje na inú oblasť. S akými všetkými problémami viete pacientom so svojím tímom pomôcť?
Potrpím si na preverené recenzované technológie, profesionalitu a odbornosť medicínskeho personálu a individuálny klientsky prístup. U nás pracujú lekárky a lekári, ktorí sú vo svojom odbore rešpektovanými autoritami, a tak sa každý z nás môže špecializovať na to, v čom vyniká a čo má rád. Ja mám napríklad konečne možnosť venovať sa komplexne konceptu beautiphication, ktorý je pre mňa srdcovou záležitosťou – teda injekčným technikám modelovania tváre, profiloplastike, výplniam. Moja kolegyňa Jana Šrameková, najskúsenejšia laserová špecialistka na Slovensku, má zase pod taktovkou všetky laserové zákroky a fototerapiu. V tíme máme tiež dermatologičku venujúcu sa výhradne znamienkam, kolegov z plastickej chirurgie aj gynekologičku, ktorá sa špecializuje na neinvazívne laserové zákroky v intímnej zóne. Tu napríklad uvediem, že máme veľmi dobré výsledky v liečbe stresovej inkontinencie. 

A teraz z praxe... s akými najčastejšími problémami sa na vás klienti či klientky obracajú?
Ak mám hovoriť o dámach, a to bez ohľadu na to, či sú z Bratislavy alebo z iného kúta Slovenska, škála ženských želaní, aj trápení, je naozaj široká. Cieľom je dopriať pocit spokojnosti a sebavedomia každej z nich, lebo večnou je túžbou ženy páčiť sa – sebe a aj svojmu okoliu. Jednej prekážajú rozšírené cievky, inej pigmentové škvrny, či jazvy po akné. Mojou doménou je zachovať v tvári mladosť a prirodzenosť. Hlavnou túžbou žien býva prinavrátiť iskru mladosti a odstrániť unavený výraz tváre. Veľkú časť portfólia našich ošetrení tvoria zákroky starostlivosti o telo či formovania postavy. Posledná dekáda nám vytvorila nové možnosti aj v starostlivosti o intímne zdravie.
Pokiaľ ide o konkrétne ošetrenia, rebríčku obľúbenosti kraľujú, samozrejme, výplne kyselinou hyalurónovou a botulotoxín, pretože ich efekt je viditeľný ihneď. Naši stáli klienti však už dbajú aj o pravidelnú starostlivosť, ktorá stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu, teda látok, ktoré z dlhodobého hľadiska udržiavajú našu kožu zdravú a pevnú. A tam je škála možností naozaj široká. Niekto si rád pravidelne dopraje mezoterapiu, iný miluje rádiotermolifting, drakula terapiu, laserové zákroky Magic Eye, Magic Lips, 4D lifting. To sú presne tie ošetrenia, vďaka ktorým potom ženy počúvajú komplimenty typu - skvele vyzeráš. A nie otázky typu - na ktorú kliniku chodíš? 

Trápia pánov vrásky rovnako ako nás ženy?
Ak by sme návštevnosť premietli na čísla, muži tvoria približne 20 percent našej klientely a ich počet stále rastie. Niektorých k nám pošlú partnerky, mnohí však prídu z vlastnej iniciatívy. U mužov proces ageingu nastupuje pomalšie, vďaka anatomickým odlišnostiam a inej kvalite kože. Ich motivácia je primárne o zdraví – riešia rozšírené cievky, problematiku ochlpenia, nadmerné potenie, kontrolu znamienok. S priamou požiadavkou odstránenia vrások príde len málokto. Väčšinou ma navštívia s tým, že „vyzerám unavene, nahnevane, hoci nie som, viete s tým niečo urobiť“? Toto je rozdiel v porovnaní so ženami, ktoré presne vedia, ktorá vráska im prekáža a čo chcú skorigovať. A potom, muži majú radi riešenia, ktoré nie sú veľmi viditeľné, aj keď, o jednej výnimke tiež viem. Najnovšie sa aj páni dosť zaujímajú o formovanie postavy pomocou prístroja Emsculpt, ktorý pomocou supramaximálnych kontrakcií buduje svalstvo a tvaruje postavu. Niektorí prídu dokonca s partnerkami a spolu „súťažia“, kto bude mať krajšie tehličky na bruchu a stratí viac centimetrov. Opäť sú to však najmä páni, ktorým cvičenie a zdravá životospráva nie sú cudzie a potrebujú len „vyladiť“. 

Vyhľadávajú vás iba obyvatelia hlavného mesta alebo za vami cestujú aj z iných kútov Slovenska?
Závisí od typu ošetrenia alebo konkrétneho problému. Väčšina našej stálej klientely, ktorá si u nás dopraje pravidelnú starostlivosť, je z Bratislavy a okolia. Ale máme klientov z celého Slovenska, najmä, pokiaľ ide o ošetrenia, ktorých efekt je naozaj dlhodobý alebo porovnateľná technológia inde nie je dostupná. To platí napríklad pri výplniach, niťovom liftingu, aplikácii botulotoxínu, alebo pri Ulthere, kde po jednom ošetrení si užívate výsledky niekoľko rokov. Veľa ľudí za nami cestuje kvôli laserovej epilácii naším laserom Clarity LPC, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku a často stačia len 4 ošetrenia na dosiahnutie vytúženého efektu. Prípadne u nás riešia spomínané intímne problémy či stresovú inkontinenciu, ktoré riešime ďalším unikátnym prístrojom.

V zahraničí a v médiách často vídame, že ľudia už v dnešnej dobe akoby nevedeli čo od dobroty a najmä mladí podstupujú estetické zákroky, ktoré úplne zmenia ich zovňajšok. Kde je podľa vás taká tá pomyselná hranica, kedy aj vy pacientovi poviete – tak toto už nie?
Hranice krásy určuje prirodzenosť a harmónia. A tie musí mať lekár v oku. Lebo každý z nás má svoju odchýlku a ak nás stresuje, úlohou odborníka je korigovať ju tak, aby celkový dojem pôsobil harmonicky a prirodzene. Ľudí by sme nikdy nemali meniť podľa „kopiráku“. Naopak, musíme sa snažiť zachovať ich jedinečnosť. Pri zachovaní pomeru všetkých proporcií potom vaše okolie neodhalí zásah estetickej medicíny. Samozrejme, sú situácie, keď jednotlivé vrodené dispozície treba riešiť radikálnejšie, najmä ak sú pre človeka zdrojom frustrácie. Lebo napríklad krivý nos síce zaujme, no často nie v pozitívnom zmysle. 

Predpokladám, že možno máte takú tú profesijnú deformáciu, že aj mimo práce si všímate zovňajšky ľudí a možno si podvedome vravíte, aký prístroj či zákrok by si vyžadovalo to či ono...
Úprimne? Láka ma odčítavať anatómiu a od nej sa odvíjajúce rysy tváre, dokonca už u malých detí. Fascinuje ma, ako máme všetko vpísané v tvári. Keď sa narodil môj syn, uvedomila som si, aké má tenké podkožie a zaskočilo ma, ako má geneticky zašifrované vrásky. Mimochodom, vedeli ste, že vrásky v medziobočí máme identické ako naši rodičia?

Už aspoň vieme, komu sa za toto dedičstvo „poďakovať“...  
Je to otázka nakódovanej mimiky, rovnakých vzorcov správania, prežívania, celkovej anatómie. Ak však nechceme to, čo vidíme na svojej matke, zrkadliť na sebe, môžeme tomu správnou starostlivosťou predísť. 

Možno je to len môj pocit, no v minulosti som si myslela, že podstupovanie skrášľovacích zákrokov je skôr pre starších. V súčasnosti, naopak, akoby sa vek žien, ktoré sa rozhodnú pre nejaké to skrášlenie, neustále znižoval. A od zrelších žien počúvam – už som stará, načo by mi to bolo. Existuje v tejto oblasti vlastne nejaká veková rovnica – kedy ešte nie, kedy už nie, prečo áno, prečo nie?
Univerzálna rada neexistuje. Veľa závisí od typu pleti, genetiky, mimiky, vonkajších vplyvov. Čo platí pre všetkých, je ochrana pred nadmerným slnečným žiarením – bez ohľadu na vek. To neznamená vyhýbať sa slnku. Slnko je do istej miery veľmi prospešné, len sa treba chrániť pred jeho negatívnymi účinkami, napríklad aj používaním prípravkov s SPF. Zvyšok závisí najmä od typu pleti. Najrýchlejšie starne suchá pleť, s jej hĺbkovou hydratáciou treba začať už po dvadsaťpäťke, na to krémy nestačia.  Vyhraté nemajú ani ľudia s mastnou pleťou. Tam sa treba zamerať na spevňovacie ošetrenia a redukciu pórov, ktoré sa vekom zvýrazňujú. Ak máte výraznú mimiku, netreba odkladať ani aplikáciu botulotoxínu, lebo keď sa z dynamických vrások stanú hlboké statické, už vám „botox“ nestačí. Po štyridsiatke určite netreba zabúdať na pravidelný peeling – či už chemický alebo laserový – a samozrejme, spomínané stimulačné ošetrenia, ktoré podporujú produkciu kolagénu a spevňujú pleť zvnútra. 

Čo by ste teda poradili ženám, ktoré túžia vyzerať čo najdlhšie mladistvo a sviežo?
V zásade platí, že kto neinvestuje do pravidelnej „údržby“, znáša náklady na drahé „opravy“. Vďaka neinvazívnym zákrokom si môžete mladistvý vzhľad predĺžiť najmenej o päť či desať rokov. Pravidelná starostlivosť a prevencia sú dôležité a ak celý život pre seba niečo robíte, je to vidieť. 

(vt, foto Mediskin)

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter