Rozhovory z mesta 26. máj 2021

Herečka Karin Haydu: "Roky sa chystám absolvovať prehliadku Bratislavy ako turista."


Síce je rodenou Bratislavčankou, no sama priznáva, že ju hlavné mesto ešte vždy dokáže svojimi nepoznanými zákutiami prekvapiť. Aj preto herečka Karin Haydu počas pandémie trávila voľný čas najmä v okolitej prírode a na výletoch, počas ktorých spoznávala krásu domoviny. Navyše má v pláne absolvovať prehliadku mesta spolu s odborným sprievodným výkladom. Ako klasická turistka.

Začnime tým, ako sa vám darí.

Ďakujem pekne za opýtanie, som zdravá, aj všetci moji blízki, a to je pre mňa najdôležitejšie.

Väčšina hercov má od minulého roka, pre nemožnosť pracovať, problémy. Či už existenčné alebo aj osobné, duševné. Ku ktorej skupine umelcov patríte - k tej šťastnejšej, ktorá o prácu napriek obmedzeniam núdzu nemala, alebo naopak?

Žiaľ, nielen herci prišli o prácu, ale aj mnohé iné profesie. Pravidelne účinkujem v relácii Pichli vidly v Rádiu Slovensko, a to sme našťastie, i keď s dodržaním opatrení a bez divákov, nahrávať mohli. Občas mám dabing a instagramové spolupráce.

Znamená to, že aj sociálne siete sa stali vašim zdrojom obživy?

Dlhšie som odolávala sociálnym sieťam a dnes mi prinášajú osoh. Na Facebooku mám vytvorených niekoľko falošných profilov, ale nie som to ja. Mám iba instagramový účet. Ak sa človek správa rozumne, s vedomím, že zanecháva istú digitálnu stopu, ktorá je nezmazateľná, môžu byť sociálne siete prínosom.    

Na čom momentálne pracujete, prípadne, kde vás budú môcť diváci vidieť najbližšie? Či už v televízii alebo v divadle.

Keďže pred koronou som účinkovala v troch bratislavských divadlách - Aréna, La Komika a Teatro Wüstenrot a v deviatich divadelných predstaveniach, už vyše roka sme nehrali. Verím, že čoskoro sa budeme môcť všetci vrátiť k tomu čo milujeme, a to je divadlo. Práve v týchto dňoch sme začali skúšať aj novú divadelnú komédiu slovenského autora a bude to zároveň jeho divadelný debut. Premiéra by mala byť v lete a veľmi sa na túto spoluprácu teším.  

A vôbec, vždy ste vedeli, že budete jedného dňa herečkou?

Od malička som rada naším rodinným návštevám hrávala rôzne scénky a chodila som na recitačné súťaže, vymýšľala kultúrny program v detských táboroch či na základnej a moderovala školské podujatia. Mám rada ľudí, páčilo sa mi baviť ich a to mi zostalo dodnes. Ako desaťročná som sa sama vybrala na konkurz do dramatického krúžku Ludus a následne som vyštudovala a získala najvyššie možné herecké vzdelanie na VŠMU.   

Patríte medzi hercov, ktorí sú pôvodom z Bratislavy. V ktorých častiach ste vyrástli, ktoré sú také tie vaše naj?

Myslím, že rodených Bratislavčanov je nás dosť, ale to je v podstate jedno. Nedelím kolegov na Bratislavčanov a tých druhých. Nemám rada kastovanie ľudí. Narodila som sa na Bezručovej a vyrastala som v Devínskej Novej Vsi. Žila som tam 23 rokov a aj dnes keď tam zavítam, mám pocit, že idem domov... Bratislavu milujem a som lokálpatriot. Aj napriek tomu, že tu žijem celý život, dokážu ma o nej prekvapiť nejaké informácie a už roky sa chystám absolvovať prehliadku Bratislavy ako turista, aj s odborným sprievodným výkladom.

Je prípadne v Bratislave lokalita, kde by ste možno žiť chceli, ale z nejakého dôvodu sa tak zatiaľ nestalo?

Každá lokalita hlavného mesta má svoje pre a proti. Keď ste blízko prírody, ste ďalej od centra a viac sa nacestujete. Keď ste v centre, chýba vám záhrada a pokoj. Bývam v širšom centre Bratislavy a som spokojná. Devínsku Novú Ves a Devín mám schodené celé krížom krážom, vrátane Devínskej Kobyly, Sandbergu. 

Trávite v prírode a na výletoch veľa času?

Aj vďaka korone som počas týchto posledných mesiacov bola vonku na prechádzkach oveľa viac, ako po minulé roky. Navštívila a lepšie som spoznala mnohé krásne zákutia okolia Bratislavy. Pečniansky les v Petržalke, Lužné lesy, Hrušovskú zdrž, Bažantnicu v Jarovciach, Hrad Pajštún... To všetko dotvára krásny kolorit okolia nášho hlavného mesta. Aktívni športovci, turisti, ale aj obyčajní rekreanti ako ja, si prídu na svoje.

Málokto by to do vás povedal, no ste mamou mladej slečny, ktorá bude onedlho dospelá. Mení sa vzťah medzi vami s jej pribúdajúcim vekom a vlastným, už menej detským videním sveta?

Viete, že ani ja by som to nepovedala? Nedávno som ju odprevádzala do škôlky a dnes má už vodičák. Náš vzťah sa nemení. Vždy to bude moje jediné a milované dieťa. Mení sa len spôsob našej komunikácie. Prirodzene, s vekom dieťaťa. Už je to rozumná mladá žena, ktorá je zároveň aj mojou priateľkou a veľa sa spolu nasmejeme.

Čo sa dcére snažíte vštepovať – čo bolo pre vás pri jej výchove to najdôležitejšie?   

Pri výchove je najdôležitejšia dôvera, pretože ak vám dieťa verí, verí aj tomu, že všetko, čo mu vštepujete a spôsob akým ho vychovávate, robíte správne a s láskou a vtedy ho dokážete aj kreovať. Snažila som sa z Vanesky vychovať slušného a empatického človeka so životným nadhľadom.   

Vyzerá to tak, že sa bude po vás uberať umeleckým smerom, alebo sa vidí v inej profesii?

Zatiaľ sa nevidí nejako jasne v žiadnej profesii. Ja som mala desať a vedela som, že herectvo je to, čomu sa chcem v živote venovať. Pričuchla aj ona, už ako dieťa, k tomuto povolaniu. Naposledy pred rokom, keď účinkovala v televíznom seriáli Sestričky. Baví ju to, ale radšej by to mala ako hobby. Uvidíme kam ju to ešte zaveje...  

Ako najradšej trávite voľný čas a máte ešte to šťastie, že ho chce dcéra aj naďalej tráviť s vami, alebo už chce byť skôr so svojou partiou, kamarátkami?

Vždy si vieme na seba nájsť čas. Chodievame spolu na prechádzky, na výlety, na korčule, na bicykel. Nemáme problém užitočne naložiť s voľným časom a ani počas korony sme sa nenudili. Podľa mňa nuda ako taká neexistuje, je to len zlé zmanažovanie a nastavenie využitia voľného času.   

 Veronika Trojanová

(zdroj foto: archív K.H., Dáša Šimeková)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter