Rozhovory z mesta 16. október 2017

Bratislavčan, ktorý chce ukázať, že aj mimo ľadu je pripravený hrať za toto mesto


Počas aktívnej hráčskej kariéry hral za HC Slovan Bratislava, s ktorým získal 4 majstrovské tituly. Dnes vedie úspešné hokejové tréningové centrum v Petržalke, ktoré už presiahlo svojou povesťou aj hranice Slovenska. Bratislava mu prirástla srdcu, hoci precestoval s hokejom kus sveta. O aktivitách spojených s hokejom i plánoch za bojovať v komunálnej politike, sme sa rozprávali s bývalým hráčom hokejového HC Slovan Bratislava Miroslavom Lažom.

 

V Petržalke funguje už takmer 4 roky HDC Slovakia. Môžete popísať, kam sa centrum posunulo za tie roky?

 Naše centrum sa za tie roky dostalo na veľmi slušnú úroveň – už nás registrujú nielen tu na Slovensku, ale aj na medzinárodnom fóre, kde nás prizývajú do vzájomnej spolupráce. Na Slovensku sme organizovali trénerský vzdelávací seminár, vystupovali sme na medzinárodnej trénerskej konferencii počas majstrovstiev sveta v Rusku, máme za sebou rôzne prezentácie pre viaceré hokejové federácie a podobne...

 

Naplnilo poslanie centra za tie roky očakávania?

Myslím si, že áno. Aj keď sme začínali v skromných podmienkach, dnes sme sa vypracovali na špičkové tréningovo-diagnostické centrum pre hokejistov s najmodernejšími technológiami.

 

Koľko športovcov ste približne za tú dobu obslúžili?

Samozrejme, že je ťažké povedať presné číslo. Nakoľko, najmä v predsezónnom období sa k nám chodí pripravovať mnoho hráčov z rôznych líg: KHL, AHL, česká extraliga, slovenská najvyššia súťaž, a podobne. Okrem ruských či slovenských reprezentantov tento rok napríklad pribudli hráči maďarského národného tímu, či dokonca švajčiarski hokejisti. V priebehu sezóny sa zase viac sústredíme na prácu s mladšími ročníkmi a hráčmi pôsobiacimi na Slovensku.

 

Vďaka svojmu vybaveniu patrí HDC na Slovensku k špičke, čo môže hokejista dostať? Čo je to konkrétne...?

Vďaka nášmu vybaveniu, technológiám a modelu individuálnej prípravy hráčom v HDC zabezpečíme kompletnú starostlivosť od vyhodnotenia ich zdravotného stavu, cez kompletnú výkonnostnú diagnostiku až po výživu, či ich mentálnu prípravu.

 

„Celý život sa starali o mňa, dnes sa teším, že to môžem niekomu vrátiť.“

 
                 

Pred 3 rokmi ste skončili s aktívnou kariérou? Ako zatiaľ hodnotíte život z druhej strany? Mnohí sa nenájdu a po skončení kariéry to ide dole vodou...

Počas posledných dvoch rokov kariéry som cítil, že sa už tak neteším na ľad alebo do hokejovej šatne. Tak som si paralelne začal pripravovať to, čomu sa budem venovať po hokeji. Som veľmi rád, že som aj naďalej mohol zostať pri hokeji a zároveň som sa veľa vecí naučil. V podstate už vidím život aj z tej druhej strany, pretože ako o profesionálneho hokejistu sa vždy o mňa starali a mal som všetko zabezpečené. Dnes tieto služby zabezpečujem a mám radosť z toho, že môžem odovzdávať svoje skúsenosti prípadne im poradiť.

 

Chýba Vám asi hokej, chalani, atmosféra v Slovane?

Samozrejme, že atmosféra na Slovane bola nezabudnuteľná. Určite mi chýba aj život v hokejovej šatni, predzápasové hráčske rituály, spoluhráči, nekonečné doberačky, či závan hokejovej výstroje.

 

Na aké momenty z kariéry si najviac a najradšej spomínate?

Najradšej spomínam na úspechy, vyhraté tituly, rozhodujúce góly... S odstupom času sa však aj na neúspechy prípadne prehry či zlyhania pozerám úplne inak, pretože je to len šport a uvedomujem si, aké bolo úžasné prežiť takúto kariéru.

 

Je niečo, po čom ste ako hráč túžili, ale nevyšlo to?

Samozrejme, že asi ako každý hráč som vždy túžil získať Stanleyho pohár, či medailu z olympiády. No dnes som vďačný za to, čo všetko som v hokeji prežil, dokázal a spoznal mnoho fantastických ľudí.

 

 

Chodíte stále na zápasy Slovanu?

Keď mi to čas dovolí, vždy sa prídem pozrieť na zápasy, aj keď mi tam trošku chýba viacej slovenských hráčov, či odchovancov. V poslednej dobe sa tam často menia hráči a tak už nie je jednoduché nájsť si svojich obľúbencov, či ikony klubu, ktorí by preukázali svoj patriotizmus a na ľade nechali všetko.

 

„Žalostný stav športu v Bratislave mi nedá spávať.“

 

Ste rodený Bratislavčan, precestovali ste s hokejom kus sveta, momentálne ste sa usadili, ako na Vás pôsobí toto mesto? Je iné vracať sa sem na prespanie medzi zápasmi a iné riešiť každodenné problémy typické pre toto mesto – v čom je to iné?

Áno, som rodený Bratislavčan, a preto nech som hral kdekoľvek, vždy som sa tešil domov. Tu mám spomienky na detstvo, svojich priateľov, rodinu, známych... Je to skrátka moje mesto.

 

Ako sa Bratislava zmenila, povedzme za posledné roky? Asi sa zhodneme, že doprava je neúnosná, stavia sa kade tade, komunálni politici a poslanci vlastne iba rokujú a rokujú, občas sa pohádajú, ale akosi zmenu necítiť...

Zmenu vidím najmä v príchode veľkého množstva ľudí do Bratislavy. Súhlasím s tým, že doprava začína byt dosť veľkým problémom a v najbližšom období ju bude určite treba riešiť. Určite je potrebná dostavba ďalších obchvatov a treba riešiť železničnú dopravu so záchytnými parkoviskami. Dostavba električkovej trate je samozrejmosťou. Určite by si politici a poslanci mali uvedomiť, že pracujú najme pre občanov a ich záujmy, nesľubovať, len keď sa blížia voľby, ale naozaj, aby sa z tých sľubov aj niečo podarilo naplniť.

 

Prečo ste sa rozhodli kandidovať za poslanca VÚC?

Jeden z hlavných dôvodov, prečo kandidujem, je aktuálne žalostný stav, v akom sa nachádza šport a športoviska v Bratislavskom kraji. Kde namiesto športovísk vyrastajú obytné domy a nákupné centra. Chýba telesná výchova na školách, čim ďalej sa stretávame u mladších deti s obezitou, alergiami a zlým fyzickým stavom, ktorému predchádza zanedbávanie športových aktivít v mladom veku dieťaťa.

 

Nemajú ľudia predsudky, že športovec nič nevie, veď sa iba zabával športom celý život?

Určíte je to individuálne, nie každý športovec po skončení kariéry nič nevie. Ale práve naopak, pravé zo športovcov bývajú kvalitní manažéri, riaditelia, možno aj politici, a to práve z dôvodu, že už počas športového pôsobenia sú cieľavedomí, so zmyslom pre organizovanie a systematickosť, v ktorej sa zdokonaľovali počas celej kariéry.

 

Čo si myslíte, že by sa malo zmeniť na komunálnej úrovni, prípadne čo by ste Vy radi presadili, za čo budete bojovať prípadne?

Určite budem bojovať za novú viacúčelovú športovú halu v Petržalke, revitalizáciu školských dvorov a ihrísk. Zabezpečiť viac športu, pohybu a zdravé prostredie pre výučbu.

 

Máte podporu nejakej strany?

Kandidát s podporou: Starostovia a nezávislí kandidáti, Strana zelených, Most-Híd, Skok, Smer a SDKÚ-DS.

 

Kto sú vaši voliči? Koho chcete osloviť? Postaví sa za Vás celý Slovan?

Verím, že mojimi voličmi budú všetky generácie, ktoré si ma pamätajú ešte z hráčskej kariéry, ale aj všetci, ktorým nie je ľahostajný život v petržalskej mestskej časti, či v priľahlých častiach: Jarovciach, Rusovciach a Čunove. Chcem ukázať, že aj mimo ľadu som pripravený hrať za Vás.

 

(bak, ilustr foto ML, TASR)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter