Rozhovory z mesta 24. apríl 2017

Bratislava je podľa mňa hlavným mestom strednej Európy


Rozhovor s J.E. Aslıgül Üğdül, veľvyslankyňou Tureckej republiky na Slovensku.

Keď ste prišli ako veľvyslankyňa do Bratislavy a mali čas sa porozhliadnuť, aké boli Vaše prvé dojmy - našli ste podobnosti a rozdiely oproti Vášmu domovu?

Funkcie veľvyslankyne Turecka na Slovensku som sa ujala v polovici novembra minulého roka. Som nesmierne rada, že som naspäť v krajine, ktorú milujem, vysoko obdivujem a ktorá je ozajstným priateľom Turecka. Pre našu rodinu Üğdül to je už druhá misia na Slovensku. Môj manžel Tunç totiž pôsobil ako veľvyslanec Turecka v Bratislave v rokoch 2007-2010. Čas strávený na Slovensku sme si vždy uchovávali v srdci. Taktiež sme vždy spomínali na Slovákov s ich nezaujatým postojom smerom k nám a na ich láskavosť, srdečnosť a pohostinnosť.

Bratislava je podľa mňa hlavným mestom strednej Európy. Je skutočne tým „malým veľkým mestom“, čo jej vlastne dodáva určitý šarm. Dejiny mesta boli vo veľkej miere ovplyvnené viacerými národmi a náboženstvami, ktoré dali tomuto hlavnému mestu mnoho z jeho charakteru. Je oceniteľné, že zároveň si zachováva svoju autenticitu a atmosféru nepreplneného mesta.

Aj keď Bratislava si so sebou možno nesie jazvy z obdobia komunistického režimu, medzi sivými blokmi domov možno nájsť niekoľko zachovaných architektonických skvostov z čias rakúsko-uhorskej monarchie. Taktiež som v meste spozorovala nové, moderné stavby, pričom dúfam, že tieto nezmenia ráz a estetiku Bratislavy.

Našli ste si v našom hlavnom meste už aj svoje obľúbené miesto?

Rada sa túlam ulicami Starého Mesta a prechádzam popri Dunaji. Posedenie pri káve v jednej zo staromestských kaviarní je pre mňa akoby rituálom. Bratislava ako mesto má v sebe veľa starosvetského európskeho šarmu a v skutočnosti mám veľmi rada celé mesto ako také.

Ďalším dôležitým aspektom Bratislavy je to, že je asi tým najmenej preplneným hlavným mestom, ktoré som kedy navštívila, vrátane môjho rodného mesta Ankary. Človek sa tu cíti veľmi pokojne. Aj keď je mesto plné života, nikdy nepôsobí chaoticky alebo preplnene, dokonca ani v najnavštevovanejších častiach a uliciach Bratislavy. To predstavuje veľmi príjemnú zmenu, pričom človek stále cíti, že sa nachádza v meste. Všade je dostatok priestoru a to v porovnaní s ostatnými, viac preplnenými metropolami, poskytuje úplne iný mestský zážitok. Môžete sa prechádzať mestom alebo len pozorovať pomalšie tempo života Bratislavy bez toho, aby vás to prevalcovalo.

Ako trávite svoj voľný čas v Bratislave?

Bratislava je pulzujúce mesto aj v oblasti kultúry a umenia a snažím sa využiť to, čo v tomto smere ponúka, najmä návštevou operných a baletných predstavení, či koncertov filharmónie. Neobmedzujem sa však len na Bratislavu, pretože v rámci celého Slovenska je čo objavovať a zažiť. Rada cestujem a chcela by som navštíviť jednotlivé regióny, historické a prírodné lokality, ktoré sú na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a precestovať Slovensko od západu na východ a od severu na juh. Možno to znie celkom ambiciózne, no rada by som vytvorila nové priateľstvá, nadviazala nové kontakty a tiež prezentovala Turecko a tureckú kultúru na Slovensku. Dúfam, že sa mi podarí splniť tento môj cieľ, pretože v rámci voľného času si musím nájsť priestor aj na stretnutia s manželom, ktorý pôsobí ako veľvyslanec Turecka v Poľsku.

 

Gustáv Murín

 

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter