Rozhovory z mesta 11. apríl 2018

Atlét Ján Volko: Keby som mohol, získal by som štadión Interu späť a prestaval ho na nový


Pri kávičke v meste sme sa tentoraz krátko pozhovárali s vynikajúcom mladým atlétom, šprintérom a Bratislavčanom, Jánom Volkom.

Reč bola nielen o jeho vzťahu k rodnému mestu, ale aj o problémoch súčasnej atletiky.

-Ste Bratislavčan, aký je váš vzťah k rodnému mestu?

Je naozaj pozitívny, mám toto mesto rád a rád tu žijem, aj keď je to jediné hlavné mesto v Európe, ktoré nemá osemdráhový funkčný atletický štadión.

Trochu ma to mrzí a samozrejme chýbajú tu aj športoviská. Je to trochu škoda, ale opakujem,mám rád toto mesto a som tu rád.

-Kedysi sa chodilo na atletický míting PTS na Inter....

Dnes je už Inter súčasťou slovanistického štadióna a tá dráha ktorá tam je už nie je funkčná ani len na krosové preteky...

Je tam viac dier ako na slovenských cestách. Bratislava by si zaslúžila atletický štadión, minimálne po histórii ktorú má za sebou a minimálne po histórii PTS-ky, kedy to bol ešte väčší míting ako ostravská Zlatá tretra. Takže nemáme hlavný atletický štadión, iba v Šamoríne, ktorý ale nie je súčasťou Bratislavy.

-Kde ste vyrastali a robili ste atletiku už od detstva?

Vyrastal som v Ružinove, atletike som sa od detstva nevenoval, hral som futbal od svojich šiestich rokov a hral som ho asi osem rokov. Posledné dva roky súčasne s atletikou a potom som sa dostal k profesionálnej atletike.

-Čo sa vám na rodnom meste páči, či nepáči, čo by ste prípadne na ňom zmenili?

Keď mám nejaký čas, tak rád chodím do okolia Bratislavy, do Malých Karpát, do prírody. Ale dostanem sa občas s kamarátmi aj do mesta.

Je toho samozrejme veľmi veľa na celom Slovensku, nielen v Bratislave, ktoré by sa dali vylepšiť a skvalitniť. Určite ak by to bolo v mojich silách a mohol by som, tak by som získal späť štadión Interu a prestaval by som ho na nový.

Určite by som ho nenechal ho zaniknúť a spustnúť, alebo premeniť na nejaké obchodné centrum.

-V Bratislave kedysi vychovávala slovenských atlétov aj základná škola na Kulíškovej ulici. Máte prehľad, či a kde môžu v Bratislave vyrásť atléti podobní vám?

Nemám až taký prehľad o školách, kde sa čo robí, ale viem že športové gymnázium na Ostredkovej ulici vychováva stále pomerne dosť športových talentov.

Ale oni tam dokonca nemajú tartanovú atletickú dráhu. Sú tam tie staré škvárové, ktoré sa pomaly premieňajú na trávnaté ihriská a nie sú spôsobilé ani na obyčajné školské preteky.

-Práve tomuto by mali štát i mesto venovať omnoho väčšiu pozornosť....

Myslím si, že pozornosť by mali venovať športu ako celku, nemusí to byť len atletika, ale v mojom prípade sa prihováram hlavne za atletiku.

R.Lattacher

Foto: Ján Luky

Ján VOLKO

(* 2. november 1996, Bratislava) je slovenský atlét, šprintér. Je pretekár klubu BK HNTN Bratislava.

Dňa 4. marca 2017 získal v Belehrade na Halových majstrovstvách Európy 2017 v behu na 60 metrov prekvapujúco striebornú medailu, keď dosiahol nový slovenský rekord časom 6,58 sekundy. Stal sa prvým reprezentantom Slovenska, ktorý sa prebojoval do finále najkratšieho šprintu na vrcholnom svetovom alebo európskom podujatí.

Na Majstrovstvách Európy do 23 rokov v poľskom Bydgoszczi v júli 2017 získal striebornú medailu v behu na 100 metrov a zlatú medailu v behu na 200 metrov v novom slovenskom rekorde a zároveň rekorde ME do 23 rokov v hodnote 20,33 s, čím splnil limit na seniorské MS v Londýne. ©Renáta Vlčková,

https://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_Volko

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter