Rozhovory z mesta 22. november 2021

Adela Vinczeová: „Na balkóne zbierame dažďovú vodu a v kuchyni kompostujeme.“


Zrejme tým, že mala už ako dieťa možnosť okúsiť život za hranicami, najlepšie sa cíti doma, v rodnej Karlovej Vsi, kde síce nežije v rodinnom dome, no napriek tomu sa jej darí žiť v súlade s prírodou. Adela Vinczeová spolu s manželom Viktorom neplytvá ani dažďovou vodou či kuchynskými potravinovými zvyškami...

Začnime tým, ako sa máte a ako sa vám darí, pretože pôsobíte spokojne.
Mám sa dobre. Je veľa práce, veľa príprav, porád a natáčaní, ktorých výsledok bude viditeľný asi až v budúcom roku. Ale nesťažujem sa, som za prácu vďačná. 

Ono už teraz vidieť, že vaše pôsobenie má celkom široký záber. A tak, skúsme povedať, čomu všetkému sa pracovne momentálne venujete?
Pracujem na relácii 2 na 1 s Danom Danglom, kde s tímom vymýšľame a kreujeme náročný obsah. Dotočila som akurát osem častí spomienkovej relácie Boli sme pri tom, pri príležitosti 65-ho výročia RTVS. Nakrúcame každý mesiac dve časti Trochu inak pre Dvojku, nakrúcame aj nové časti Chart Show, robím so Sajfom raz do týždeň talkshow vo FUN rádiu, raz do mesiaca som v Slovenskom rozhlase a popri tom sa vyskytujú rôzne iné, menšie akcie. 

Tak toho nie je málo. Navyše, súkromne ste začala byť pomerne aktívna na Instagrame, ale tak trošku iným spôsobom, než na aký sme bežne zvyknutí. Môže si byť fanúšik istý tým, že ani časom ho na vašom profile nebudú otravovať reklamy?
Reklamy nie. To by asi ani mňa nebavilo, pokiaľ to nerobíte tak vtipne, ako napríklad Fero Joke. Instagram je skôr podpornou platformou relácie Trochu inak. Mám tam cez osemdesiat tisíc followerov a robím si tam okrem podpory tém, ktoré s reláciou súvisia, aj také svoje kadečo. Ale nejde veľmi o moju každodennosť. Nedávam tam vkuse to, čo robím a kde som. (smiech)

Ako som už v úvode spomenula, mám pocit, že v poslednej dobe - rokoch, z vás vyžaruje spokojnosť. Je to tak, alebo len viete dobre „maskovať“, ak vás aj niečo vnútorne trápi?
Podľa mňa som spokojná. Lebo nemám prečo byť nespokojná. (smiech) Nepotrebujem veci maskovať. Dokonca, aj keď mi je občas prirodzene ťažšie, tak v danom momente, keď napríklad nakrúcam, tak mi aj tak myseľ prejde do prítomnej situácie a v danej chvíli som úprimne spokojná. Lebo nie som ponorená v probléme, ale napríklad v rozhovore s hosťom, ktorému venujem plnú pozornosť.

 

Ale keďže toho máte veľa, najmä teda práce, tak ak začínate na sebe cítiť vyčerpanie – či už fyzické alebo psychické, tak ako najefektívnejšie oddychujete, načerpávate silu?
No, musím mať na to čas. Môj diár je na dlho dopredu kadejako obsadený, tak si plánujem oddychy. Neviem si ich dopriať spontánne, lebo hoc by som si oddýchla po ťažkých dvoch dňoch, tak aj na ten tretí nakrúcame a ja musím tiež. Nezávisí to totiž len odo mňa. Ale keď je voľno, tak športujem, spím, prechádzam sa, saunujem a hlavné je - neoberať sa o energiu. Napríklad tým, že si budem samej „odcucávať“  energiu výčitkami, že by som mala viac oddychovať. Skrátka - aj nastavenie mysle v prijatí, je počas vyčerpávajúcich dní dôležité pre mňa. 

Nie je tajomstvom, že ste rodenou Bratislavčankou, no vďaka rodičom ste ako malé dievčatko žili aj rôzne vo svete. Nikdy vás nelákalo odísť trvalo do zahraničia?
Nie. Možno práve preto, že sme v tom zahraničí už boli. 

Ktorá časť Bratislavy sa vám teda najviac spája s detstvom či dospievaním?
Mám rada Karlovu Ves. Je blízko centra verejnou dopravou, je v nej veľa prírody, je mi blízka od detstva. Je tu ticho, les, dobrý vzduch. Ako môže vôbec niekto bývať inde ako v Karlovke? (smiech)

A ako hrdá Karlovešťanka aj patríte k tým obyvateľom, ktorí sledujú a riešia aj lokálnu politiku?
Priznám sa, že sa angažujem skôr v osobných príbehoch. Pomáham a mením udalosti v osobných linkách. Nie som veľmi občiansky aktívna. 

S manželom máte obdivuhodný prístup k životnému prostrediu, prírode, starostlivosti o ňu a celkovo k enviro témam. Neláka vás preto život v nejakom eko dome, s vlastnou záhradou, studňou, kompostárňou, atď.?
Sme hlavne veľmi zaneprázdnení ľudia a dom si vyžaduje čas a energiu. Okrem toho aj moji, aj Vikiho rodičia majú dom. Ale uvidíme, čo prinesie čas a prirodzené životné zmeny.

Takže sa vám darí žiť ekologicky, alebo teda v súlade s prírodou aj v byte?
Podľa mňa je dôležité, aby ľudia aj v bytovkách žili ekologicky. Na našom balkóne zbierame dažďovú vodu a kompostujeme v kuchyni. Nie je to len pre ľudí v domoch. Možno aj takto chceme ísť trochu príkladom. 

Onedlho tu máme Vianoce. A tak, poraďte čitateľom, ktorí by možno chceli obdarovať blízkeho, no v súlade s prírodou a celkovým šetrením planéty - teda bezodpadovo. Ako k tomu pristupujete vy?
Ide asi o celkovú zmenu nastavenia. Minule si kolega pozeral na internete tenisky. Má síce už 9 párov, ale chce ďalšie. A druhý kolega zatiaľ vyberal manželke ôsmu kabelku. Kým tento materializmus považujeme za normálny, tak aj akékoľvek darčeky budú pre nás normálne. My si nedávame nič. Alebo poukazy na zážitky. To je všetko. 

 

Veronika Trojanová

(foto archív AV)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter