Akcie a podujatia 20. august 2018

XXI. ročník Rímskych hier – Limes day 2018, bude 8. septembra


Program už XXI. ročníka podujatia Rímske hry bude opäť plný príjemnej atmosféry, zábavy, relaxu, nových poznatkov.

LIMES DAY – 5. ročník a obľúbený ARCHEOBUS – vydávanie lístkov už od 20. 8. 2018 (info nižšie)

Tento rok ich Múzeum mesta Bratislavy (MMB) venuje spomienke na mladého vojaka II. pomocnej légie. Ako šestnásťročný vstúpil do armády a volal sa Avitus.

Jeho meno je vytesané na kameni, zbierkovom predmete vystavenom v Múzeu Antickej Gerulaty v Rusovciach. Organizátori veria, že návštevníci podujatia ho objavia a presvedčia sa, že v Gerulate veľmi dávno žil Avitus...

Múzeum Antická Gerulata v Rusovciach

Predpoludňajšia časť programu bude ladená modernejšie a rodinné tímy môžu zase súťažiť v rôznych disciplínach. Nebude chýbať preklad obľúbených citátov, odievanie do rímskych odevov, točenie na hrnčiarskom kruhu, rozoznávanie byliniek, ktoré poznali už Rimania...

Pre malých návštevníkov je zase možnosť zahrať sa v Rímskej škôlke. Predpoludní vystúpi v Gerulate aj Divadlo ZkuFraVon. Jeho protagonisti originálnym spôsobom, cez prizmu súčasnosti, priblížia návštevníkom starovekú rímsku civilizáciu.

Oživením bude aj príchod malých Rimanov – 50 detí zo súkromnej Základnej umeleckej školy Rusovciach na Balkánskej ulici.

„Veríme, že si nikto nenechá ujsť slávnostný sprievod cisára, Rimanov, Rimaniek a ich detí, legionárov je naplánovaný cez Rusovce do parku kaštieľa o 14.00. Bude to zážitok, kedy opäť prídu Rimania a usadia sa na chvíľu v Rusovciach,“ uvádza v tlačovej správe MMB.

Zmena miesta popoludňajšej časti programu

Areál Základná škola s materskou školou Vývojová 228 Bratislava - Rusovce

K zmene miesta konania Rímskych hier – Limes Day 2018 pristúpilo MMB kvôli rekonštrukčným prácam v parku kaštieľa v Rusovciach. Pracovníci MMB sa tri týždne pred podujatím dozvedeli, že park bol rozkopaný a aj v jeho okolí sú vyhĺbené časti pozemku.

„Preto sme flexibilne zmenili miesto konania poobedňajšieho programu hier a chránime tak bezpečnosť návštevníkov podujatia, ktorých bolo minulý rok až 4500.

Od 14:00 bude v areáli školy bohatý program, ktorý sa bude každú hodinu obmieňať.

Pripravené sú remeselné stánky aj stánky s občerstvením. „Chlieb a hry“ čakajú na všetkých, ktorí zavítajú na celodenný program. Doobeda do Gerulaty a poobede do parku kaštieľa v Rusovciach pozýva AVITUS, Juraj „Šoko“ Tabaček,“ uvádza MMB.

LIMES DAY – 5. ročník a obľúbený ARCHEOBUS – vydávanie lístkov už od 20. 8. 2018

Limes Day je podujatie, ktoré má upozorniť na rímske pamiatky na hranici pozdĺž Dunaja, Limes Romanus, ktorú tvorila reťaz rímskych táborov spojených cestami. Naše územie bolo aj kvôli nim takmer pred 2000 rokmi zjednotené v rámci jednej Rímskej ríše.

Jeho zámerom je propagovať najmä doposiaľ málo navštevované rímske pamiatky na Limes Romanus, ako aj dosiahnuť ich zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

A cez netradičné podujatia zapojiť do spoznávania čo najväčšie množstvo ľudí všetkých vekových kategórií.

Najväčším lákadlom bude aj tento rok ARCHEOBUS. Voľné vstupenky si verejnosť môže vyzdvihnúť od 20. 8. Do – 7. 9. 2018, pondelok – nedeľa 9:00 – 19:00 v Turistickom informačnom centre, Klobučnícka 2, Bratislava. Presný program a informácie sa budú priebežne dopĺňať.

RÍMSKE HRY – LIMES DAY 2018 v kocke:

21 rokov brána do dejín Ríma otvorená

8. SEPTEMBER 2018, 10:00 – 19:00

ZMENA MIESTA KONANIA POOBEDŇAJŠIEHO PROGRAMU

Program 10.00 – 13.45 Múzeum Antická Gerulata Rusovce

Program 14.00 – 19.00 areál Základná škola s materskou školou

Vývojová 228 Bratislava – Rusovce

Antická Gerulata v Rusovciach je unikátne miesto s pamäťou siahajúcou do staroveku a je významným tematickým múzeom Múzea mesta Bratislavy (MMB,1868). Na základe nominačného projektu z februára 2018 by mohla získať status svetového dedičstva UNESCO spolu s krajinami Nemecka a Rakúska. Držme si palce, rozhodne sa v lete 2019. Dianie v Gerulate odborným, ale aj populárno-vedným či zábavným spôsobom verejnosti približuje neustále významnú archeologickú lokalitu a múzeum zároveň, a to nie len počas Rímskych hier, ale aj v rámci vzdelávacích programov pre školskú mládež, či organizovaním letných škôl.(mmb)

(red, mmb)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter