Akcie a podujatia 19. október 2017

Výstava VLNENIE sa otvára verejnosti 27.októbra


Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) otvára novú výstavu pod názvom Vlnenie.

Návštevníkom sa v hlavnej úlohe predstaví vlna ako unikátny materiál na praktické aj estetické využitie.

Cez interiérové doplnky či odevné súčiastky výstava poodhalí rôzne techniky spracovania vlny, ako je napríklad gubárstvo, súkenníctvo, tkanie, vyšívanie, zápästková technika a plstenie.

Zbierkové predmety z Múzea ľudovej umeleckej výroby dopĺňajú diela od súčasných výrobcov a výtvarníkov, ktorí sa odhodlali znovuobjaviť využiteľnosť vlny.

Výstava je prístupná v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave od 27. októbra 2017 do 14. februára 2018.

Výstava: Vlnenie

Termín: 27. 10. 2017 – 14. 2. 2018

Miesto: Galéria ÚĽUV, Obchodná 64, Bratislava

Kurátorky: Michaela Škodová, Libuša Jaďuďová

Ovčia vlna je prírodný, ekologický a nedocenený materiál.

Výstava Vlnenie ju predstavuje v historickom kontexte cez jej spracovanie a využitie v tradičnej ľudovej kultúre až po súčasnú dizajnérsku tvorbu.

Cieľom výstavy je poukázať na vlnu ako všestranne využiteľný materiál, vhodný na praktické i estetické účely, a oživiť tak záujem o jej spracovanie u súčasných výrobcov a výtvarníkov.

„Výrobe z vlny hrozí, že s poslednými majstrami  navždy odíde aj remeslo.

Záujemcov väčšinou odradia ťažkosti súvisiace s výrobou, ale najmä mimoriadne náročné domácke spracovanie surovej vlny.

Jednou z možností, ako zachrániť toto remeslo, je zvyšovať povedomie verejnosti organizovaním výstav, kde návštevníci spoznajú techniky a výrobné postupy.

Vlna, materiál vynikajúci tak na bytové dekorácie, ako aj pre módnych návrhárov, sa môže týmto spôsobom opätovne dostať do svetla reflektorov,“ hovorí kurátorka výstavy Michaela Škodová.

Výstava Vlnenie ponúka bohatú inšpiráciu na okrášlenie bývania i šatníka. Koberce, surovice, guby, vankúše, ale aj kabátiky, vesty, papuče, svetre alebo rukavice svedčia o všestrannom využití vlny.

Cez výrobky výstava zároveň predstavuje rozmanité techniky jej spracovania, napríklad gubársku, súkennícku, zápästkovú, tkanie na krosnách, tkanie na ráme, vyšívanie, plstenie, tkanie na kartičkách alebo na doštičke, pletenie šnúr a pletencov.

Výstava prezentuje predmety zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave, výrobky od súčasných výrobcov a práce študentov Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave a Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, ktorí pod vedením svojich pedagógov dokazujú, že vlna ako tradičný výrobný materiál môže ožiť aj v súčasnom dizajne.

(úľuv, red)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter