Akcie a podujatia 19. jún 2018

VIVA MUSICA! FESTIVAL 2018: Všetko o podujatí a kompletný program


Viva Musica! festival je už štrnásty rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave. Počas jeho doterajšej existencie priniesol návštevníkom celkom 285 koncertov, na ktorých vystúpilo viac ako 350 domácich a zahraničných sólistov, hudobných zoskupení a orchestrov.

Koncerty festivalu počas jeho doterajšej histórie navštívilo viac ako 135 000 divákov. Okrem bohatej ponuky exkluzívnych hudobných podujatí v rámci hlavnej koncertnej série prináša počas leta kvalitné umenie aj do verejného priestoru, čím sa mu úspešne darí priťahovať pozornosť nielen širokej verejnosti, ale aj zahraničných návštevníkov hlavného mesta.

V roku 2018 bude Viva Musica! festival prebiehať od 12. júla do 25. augusta na rôznych miestach v Bratislave.

Koncert Johna Malkovicha sa presúva na august

(nový termín v riešení / Stará tržnica)

Koncert legendárneho amerického herca Johna Malkovicha, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť 6. júla 2018 v Starej tržnici, organizátori odložili. Dôvodom sú Malkovichove neodkladné pracovné povinnosti.

Hollywoodsky herec iba nedávno oznámil natáčanie trojdielnej série príbehov Agathy Christie pre BBC s názvom The ABC Murders, v ktorej si zahrá úlohu slávneho belgického detektíva Hercula Poirota.

Z dôvodu predĺženia natáčania, ktoré zasahuje do termínu festivalu, sa koncert presúva na august. Nový termín je momentálne v riešení.

Všetky zakúpené vstupenky zostanú v platnosti. Organizátori Viva Musica! festivalu sa ospravedlňujú všetkým fanúšikom, ktorí sa tešili na koncert Johna Malkovicha v pôvodne plánovanom termíne a nový termín oznámia čoskoro.

V prípade, že návštevníkom nový termín nebude vyhovovať, bude možné požiadať o vrátenie vstupného prostredníctvom siete Ticketportal – buď priamo na predajnom mieste, na ktorom boli vstupenky zakúpené, alebo na www.ticketportal.sk.

John Malkovich (1953) hral vo viac ako 70-tich filmoch a na svojom konte má viacero prestížnych filmových ocenení. Za postavy vo filmoch Miesta v srdci a V dráhe strely získal nominácie na Oscara.

Je prvým hercom, ktorý získal cenu newyorských kritikov za stvárnenie seba samého v legendárnom filme V koži Johna Malkovicha.

Účinkoval v oscarovom filme Nebezpečné známosti po boku Glenn Close či Michelle Pfeiffer, vo filme Libertin v hlavnej úlohe s Johnnym Deppom, s Angelinou Jolie v dramatickom filme Clinta Eastwooda Výmena, v amerických blockbusteroch Con Air, RED: Vo výslužbe a extrémne nebezpeční či More v plameňoch, ale aj v nemainstreamových klubových filmoch, z ktorých mnohé dokonca sám režíroval alebo produkoval.

Svetoznáme filmové melódie a’la Janoska Style

(12.7. / Stará tržnica)

Odvtedy, čo v roku 2015 na Viva Musica! festivale vypredali bratislavskú Starú tržnicu, absolvovali stovky koncertov na troch svetových kontinentoch, úspešné koncertné turné v Amerike aj v Ázii, vydali debutové CD pod hlavičkou prestížneho nemeckého vydavateľstva Deutsche Grammophon, za ktoré dokonca získali zlatú platňu.

S orchestrom Wiener Symphoniker nedávno uviedli vo viedenskom Musikvereine vo svetovej premiére prvú časť z Janoska Symphony s názvom Bratislava!

Hudobné zoskupenie Janoska Ensemble založili v roku 2013 bratia Ondrej, Roman a František Jánoškovci spoločne so svojím švagrom Juliusom Darvasom.

Ich hudba vychádza z klasickej hudby, ktorú nezameniteľným spôsobom – a’la Janoska style – kombinujú s ďalšími hudobnými žánrami ako jazz, pop, filmová hudba či world music. Z ich vystúpení sála vášeň a temperament, vďaka čomu si získali fanúšikov po celom svete.

Vystúpili na pódiu legendárnej Carnegie Hall v New Yorku, v Seoul Arts Center v kórejskom Soule či v Čajkovského koncertnej sieni v Moskve. Súbor spolupracoval s mnohými renomovanými umelcami, a to nielen z oblasti klasickej hudby – spomeňme napríklad Annu Netrebko, Bobbyho McFerrina, Al Jarreaua či Bireliho Lagrena.

Janoska Ensemble koncertuje prevažne v zahraničí, preto sú jeho vystúpenia na Slovensku vždy výnimočnou udalosťou! Inak tomu nebude ani v rámci Viva Musica! festivalu, na ktorom sa predstavia 12. júla 2018 s novým projektom From Bratislava to Hollywood a uvedú svetoznáme filmové melódie v originálnom „Janoska štýle“.

Na Viva Musica! festival sa vracia francúzsky fenomén,

čembalista Jean Rondeau

(15.7. / Veľký evanjelický kostol)

Jean Rondeau tento krát do Bratislavy prichádza s výnimočným projektom, v ktorom sa stretávajú dva zdanlivo nesúvisiace hudobné svety: klasická baroková hudba s bohato zdobenou melodikou a rytmikou hudby Orientu.

Projekt Jasmin Toccata vznikol v spolupráci so špičkovými francúzskymi hudobníkmi – lutnistom Thomasom Dunfordom a perkusionistom Keyvanom Chemiranim, ktorý je zároveň autorom myšlienky a všetkých hudobných aranžmánov. V rámci Viva Musica! festivalu sa spoločne predstavia 15. júla 2018 vo Veľkom evanjelickom kostole.

Hudobnou kritikou často označovaný za „hudobný zázrak“, čembalista Jean Rondeau študoval v Paríži a Londýne a okrem hry na čembale sa venoval tiež štúdiu hry na klavíri, dirigovaniu či jazzovej hudbe a improvizácii.

Hosťovanie v podobných projektoch preto nie je pre Rondeaua žiadnou novinkou: okrem pravidelného koncertovania so svojím barokovým súborom Nevermind je tiež zakladateľom a členom súboru Note Forget, s ktorým uvádza vlastné jazzové kompozície a improvizácie na klavíri.

Na svojom konte má viacero prestížnych ocenení (v rámci European Union Baroque Orchestra (EUBO) Development Trust Prize bol dokonca označený za jedného z najoriginálnejších umelcov v rámci EU), nahráva exkluzívne pre label Erato (albumy Imagine, Vertigo či najnovší album Dynastie) a píše tiež hudbu k filmom.

Mimochodom, obľúbenosť a univerzálnosť čembala v súčasnosti potvrdzuje aj fakt, že tento hudobný nástroj s obľubou používali aj veľké kapely ako napríklad Beatles, Rolling Stones či Queen.

Extravagantný americký organista Cameron Carpenter

dopĺňa pestrý program Viva Musica! festivalu

(26.7. / Slovenský rozhlas)

Je to jeden z koncertov, ktorý jednoducho treba zažiť na vlastnej koži! Americký organista a skladateľ Cameron Carpenter patrí k najvýraznejším zjavom súčasnej klasickej hudby a 26. júla 2018 ho budete mať možnosť počuť a vidieť v slovenskej premiére na Viva Musica! festivale.

Bachov Temperovaný klavír hral už v jedenástich rokoch, na strednej škole upravil pre organ viac ako sto diel vrátane Mahlerovej Piatej symfónie a v tom istom čase začal písať vlastné skladby.

Cameron Carpenter je prvým organistom na svete, ktorý bol za svoj sólový album nominovaný na ocenenie Grammy (za album Revolutionary (2008)). Jeho repertoár je nesmierne široký a pestrý: siaha od kompletnej tvorby Johanna Sebastiana Bacha či Césara Francka, cez jeho vlastné transkripcie diel napísaných pre iné nástroje, vlastné kompozície až po spolupráce s hudobníkmi z oblasti jazzu a popu.

Absolvent newyorskej Juilliard School s obľubou rúca všetky zaužívané stereotypy klasickej hudby a svojím excentrickým zjavom pripomína skôr rockovú hviezdu než klasického organistu!

Napriek mnohým kontroverziám, ktoré sa s jeho menom spájajú, býva kritikmi často označovaný za vizionára. Pravidelne koncertuje ako sólista so svetovými orchestrami, jeho hudbu vydáva vydavateľstvo Edition Peters a exkluzívne nahráva pre label Sony Classical.

Okrem iného je známy aj svojou virtuóznou technikou hry na pedáloch, kvôli čomu na koncertoch nosí na mieru šité topánky z veľmi jemnej kože, bežne používanej na výrobu kožených rukavíc.

Do Bratislavy si nechá priviezť vlastný monumentálny digitálny organ

Na Viva Musica! festivale vystúpi 26. júla v exkluzívnej slovenskej premiére vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Koncert odohrá na monumentálnom prenosnom digitálnom organe, tzv. International Touring Organ (ITO), ktorý pre neho špeciálne navrhla a na mieru vyrobila americká spoločnosť Marshall & Ogletree. ITO sa skladá z hlavnej organovej konzoly a rozsiahlej sústavy reproduktorov a subwooferov.

Vznikal približne desať rokov, váži takmer štyri tony a stál viac ako milión dolárov. Vlastný prenosný nástroj Carpenterovi umožnil priniesť organovú hudbu v podstate do akéhokoľvek priestoru na svete a vďaka špeciálne navrhnutému zvukovému systému tak sprostredkovať poslucháčom absolútny akustický zážitok.

V rámci svojho sólového recitálu na Viva Musica! festivale uvedie na ITO okrem vlastných kompozícií aj diela z tvorby Johanna Sebastiana Bacha, Richarda Wagnera, Louisa Vierneho či Alexandra Skrjabina.

Mari Samuelsen & Viva Musica! ensemble

(2.8. / Veľký evanjelický kostol)

Jej minuloročný koncert na Viva Musica! festivale patril k highlightom doterajších ročníkov: Bratislavu očarila výnimočnou interpretáciou diel súčasných škandinávskych autorov z jej najnovšieho albumu Nordic Noir (Decca, 2017) a „rekompozície“ Vivaldiho ikonických Štyroch ročných období Maxa Richtera.

Nórska husľová virtuózka Mari Samuelsen sa vracia na Slovensko s novým projektom From Bach to Glass, v rámci ktorého vzdáva hold dvom významným osobnostiam hudobných dejín – nemeckému barokovému majstrovi Johannovi Sebastianovi Bachovi (1685-1750) a americkému minimalistovi Philipovi Glassovi (1937), ktorý na festivale vystúpil aj osobne v roku 2015.

Mari patrí nepochybne k najzaujímavejším zjavom svojej generácie. V jej interpretácii sa spája virtuozita s výnimočnou precíznosťou a originálnym prístupom k interpretácii i dramaturgii.

Ako sólistka koncertovala na svetových pódiách vrátane newyorskej Carnegie Hall, Théâtre des Champs-Élysées v Paríži, berlínskeho Konzerthausu, Smetanovej siene v Prahe, Kremeľského paláca v Moskve, Victoria Hall v Ženeve či s Los Angeles Philharmonic v kalifornskom Hollywood Bowl.

Pravidelne spolupracuje s britsko-nemeckým hudobným skladateľom Maxom Richterom. Nedávno podpísala nahrávaciu zmluvu s prestížnym nemeckým vydavateľstvom Deutsche Grammophon. Jej album Nordic Noir dosiahol v UK a v Nemecku prvé priečky rebríčkov iTunes Classical aj Amazon a podobne ako jej debutový album Pas de Deux (2015, Mercury/Decca (Universal)), získal dokonca prvé miesto v nórskom rebríčku pop music.

Okrem popredných osobností zo sveta klasickej hudby Mari pravidelne spolupracuje aj s umelcami z iných hudobných žánrov vrátane elektronickej hudby, či s renomovaným nemeckým VJom Philippom Geistom. Hrá na husliach G. B. Guadagnini (1773), zapožičaných od Anders Sveaas’ Charitable Foundation, Oslo.

V rámci Viva Musica! festivalu sa predstaví 2. augusta 2018 vo Veľkom evanjelickom kostole v sprievode Viva Musica! ensemble. Hosťom koncertu bude český violončelista Tomáš Jamník.

Katarzia a jej nerozvážne piesne vo vážnych aranžmánoch

(9.8. / Stará tržnica)

Je originálna a svojská! Katarzia (vlastným menom Katarína Kubošiová) je slovenská pesničkárka, poetka s vyhraneným hudobným vkusom aj imidžom, ktorú netreba predstavovať. Je čerstvou držiteľkou ceny RHA v kategórii Singel roka za titulnú pieseň k filmu Piata loď – Kde sa slzy berú.

Je tiež autorkou hudby k novej inscenácii Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave – Antigona, ktorá mala premiéru v apríli 2018. Striedavo žije na Slovensku a v Čechách, pravidelne koncertuje a neustále píše texty a hudbu.

V rámci Viva Musica! festivalu uvedie svoje piesne v úplne nových aranžmánoch, ktoré vznikajú priamo na objednávku festivalu a ich autorom je renomovaný český hudobný skladateľ a klavirista Michal Nejtek (The Plastic People of the Universe, AGON, David Koller Band a ď.).

Piesne z albumu Agnostika, ale aj úplne nové piesne zaznejú v experimentálnom nástrojovom obsadení doplnenom o jemnú elektroniku v podaní ďalšieho výnimočného českého hudobníka a skladateľa Ivana Achera.

„Krása je element, po ktorom pátram, aj keď ma desí. Hľadám ju aj v hudbe. Kreativita a tvorba sú pre mňa záchranou, ktorou sa vyrovnávam a zmierujem s realitou. Tvoriť s ľuďmi a spájať ich rôzne uhly pohľadu, vytvárať synergiu a prenášať odkazy do vyšších rovín je oslavou.

Som vďačná za to, že mi festival Viva Musica! umožňuje obohatiť moje odkazy ďalšími vkladmi vážených umelcov, ktorí ich posunú do inej sféry. Tento koncert bol na tento rok mojím snom!“ hovorí Katarzia.

Špeciálnym hosťom koncertu bude slovenská pesničkárka a skladateľka Katarína Máliková. Koncert sa uskutoční 9. augusta 2018 v bratislavskej Starej tržnici.

Legendárny parížsky súbor Ensemble intercontemporain

v exkluzívnej premiére

(16.8. / Slovenský rozhlas)

Exkluzívny koncert legendárneho parížskeho súboru Ensemble intercontemporain

(EIC) dopĺňa pestrý program tohtoročného Viva Musica! festivalu.

V súčasnosti rezidentný súbor Philharmonie de Paris založil v roku 1976 významný francúzsky skladateľ a dirigent Pierre Boulez a dnes patrí k elitným svetovým hudobným zoskupeniam v oblasti interpretácie súčasnej klasickej hudby a hudby 20. storočia.

EIC má na svojom konte množstvo nahrávok a niekoľko prestížnych hudobných ocenení (vrátane Gramophone Award a Diapason d’Or), koncertuje po celom svete, iniciuje vznik nových diel, podporuje hudobné vzdelávanie v oblasti súčasnej hudby, organizuje kreatívne workshopy a majstrovské kurzy a pravidelne spolupracuje aj s umelcami z oblasti tanca, divadla, filmu či video/vizuálneho umenia.

V Bratislave sa súbor predstaví 16. augusta 2018 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu s novým, provokatívnym projektom Dronocracy autorského tímu Laurent Durupt (hudba, koncept), Hicham Berrada (scéna, video, svetelný dizajn) a Ferdinand Barbet (réžia), ktorý v sebe spája hudbu, divadlo, autorské texty a video a jeho vznik bol inšpirovaný esejou Théorie du drone francúzskeho filozofa Grégoira Chamayoua (1976).

Štyria hudobníci, sólisti EIC, a dvaja herci interpretujú ambivalentnú umeleckú predlohu, ktorá v divákovi vyvoláva množstvo otázok. Svetová premiéra diela sa uskutočnila 29. mája 2018 v divadle Comédie de Reims.

Zaujímavosťou je, že členom súboru sa ako jediný Slovák v jeho histórii nedávno stal mladý slovenský klarinetista Martin Adámek, ktorý na Viva Musica! festivale účinkoval v roku 2015 v rámci koncertu Viva Konzerva! pri príležitosti 95. výročia založenia Konzervatória v Bratislave.

Svetoznáme piesne z West side story

vo hviezdnom obsadení Adriany Kučerovej a Pavla Bršlíka

(25.8. / Slovenské národné divadlo)

Sopranistka Adriana Kučerová a tenorista Pavol Bršlík sa na Viva Musica! festival vracajú po dvoch rokoch a ich fanúšikovia sa už v auguste môžu tešíť na ďalší výnimočný umelecký zážitok.

V roku 2018 uplynie sto rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších hudobných osobností 20. storočia – amerického dirigenta, skladateľa, klaviristu, pedagóga, vizionára a veľkého popularizátora klasickej hudby, Leonarda Bernsteina (1918 – 1990). Pri tejto príležitosti organizátori Viva Musica! festivalu pripravili výnimočný koncert s výberom toho najlepšieho z Bernsteinových, dnes už kultových diel West Side Story a Candide.

Adrianu Kučerovú a Pavla Bršlíka na pódiu doplní Symfonický orchester Viva Musica! pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru. Koncert sa skutoční 25. augusta, presne v deň Bernsteinovho narodenia, v Novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, a bude zároveň súčasťou medzinárodného projektu Bernstein at 100, ktorý zastrešuje podujatia venované osobnosti a umeleckému odkazu Leonarda Bernsteina po celom svete.

Slávnostný galakoncert s výberom toho najlepšieho z jeho tvorby symbolicky uzavrie 14. ročník festivalu Viva Musica! a zároveň vzdá poctu tejto výnimočnej a mimoriadne inšpiratívnej osobnosti.

Leonard Bernstein sa narodil 25. augusta 1918 v Lawrence, v štáte Massachusetts. Absolvoval Harvardskú univerzitu, neskôr Curtisov inštitút vo Philadelphii. V roku 1942 sa presťahoval do New Yorku. Ako 25-ročný debutoval ako dirigent s Newyorskou filharmóniou v Carnegie Hall záskokom za chorého Bruna Waltera.

Na Broadwayi uspel najskôr s muzikálom On the Town, neskôr na prelome 40. a 50. rokov napísal svoje najznámejšie diela ako Candide, Wonderful Town, legendárne West Side Story, hudbu k filmu Eliu Kazana On the Waterfront či balet Age of Anxiety.

Na poste hudobného riaditeľa Newyorskej filharmónie pôsobil 11 sezón, bol nadšeným propagátorom diel Gustava Mahlera a Carla Nielsena, pričom do repertoáru orchestra zaradil aj veľa súčasnej hudby.

Svetovú popularitu si získal účinkovaním v televíznych programoch Young People's Concerts zameraných na popularizáciu klasickej hudby a jej sprístupňovanie širokému publiku. Zomrel vo veku 72 rokov v New Yorku.

Viva Musica! festival 2018 – prehľad programu:

12.7. JANOSKA ENSEMBLE GOES HOLLYWOOD (Stará tržnica)

15.7. JASMIN TOCCATA: Keyvan Chemirani, Thomas Dunford, Jean Rondeau (Veľký evanjelický kostol)

26.7. CAMERON CARPENTER: The American Organist (Slovenský rozhlas)

2.8. MARI SAMUELSEN: From Bach to Glass (Veľký evanjelický kostol)

9.8. KATARZIA & VIVA MUSICA! ENSEMBLE (Stará tržnica)

16.8. ENSEMBLE INTERCONTEMPORAIN: Dronocracy (Slovenský rozhlas)

24.8. JOHN MALKOVICH & I SOLISTI AQUILANI: Report on the Blind

(Stará tržnica)

25.8. WEST SIDE STORY: Adriana Kučerová & Pavol Bršlík

(Slovenské národné divadlo)

(red, vivamusica)

Foto: VIVAMUSICA, tit.foto: Pianogala 2017

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter