Akcie a podujatia 5. marec 2018

Veľkonočné koncerty Slovenskej filharmónie v Redute a Katedrále sv. Martina


V stredu a vo štvrtok 28. a 29. marca sú na programe Veľkonočné koncerty v Koncertnej sieni SF.

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Thomas Lang) – šiesti sólisti izraelská sopranistka Chen Reis, chorvátska altistka Anthea Barac, nemecký tenorista Dominik Wortig, náš popredný basista Peter Mikuláš (Paulus),   Matúš Trávniček a Peter Kollár, členovia basovej skupiny Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou šéfdirigenta Jamesa Judda uvedú zriedka uvádzané oratórium Felixa Mendelssohna Bartholdyho Paulus, prvé z dvojice monumentálnych oratórií skladateľa.

Aktualizácia: Namiesto tenoristu Dominika Wortiga a sopranistky Chen Reiss, ktorí svoje účinkovanie odriekli  z vážnych zdravotných dôvodov, na koncertoch vystúpia   rakúsky tenorista Rainer Trost, sólista Viedenskej štátnej opery a nemecká sopranistka Sibylla Duffe, sólistka Oper am Rhein v Düsseldorfe.

Mendelssohn Bartholdy spoločne s Robertom Schumannom vyvinuli veľké kvantum energie na revitalizáciu tradície Bachových a Händlových oratoriálnych (respektíve pašiových) projektov.

V duchu dvoch majstrov sa odvíja aj príbeh opisujúci život a dielo apoštola Pavla. Vo svojej dobe bolo toto dielo veľmi obľúbené, takže autor ho expedoval aj na pódiá vo Veľkej Británii, kde je zborový spev uctievanou hodnotou a tradíciou. Koncerty vo štvrtok a piatok sa začnú o 19-tej.

Členovia Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) už tradične uvádzajú v predveľkonočnom období dielo Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži Josepha Haydna.

Autor začal komponovať dielo v roku 1785 na podnet predstaveného katedrály Santa Cueva v juhošpanielskom meste Cádiz, ktorý ho požiadal, aby napísal hudbu na „sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži“. Už počas Haydnovho života sa stal tento opus jedným z jeho najslávnejších diel.

V Katedrále sv. Martina zaznie v nedeľu 25. marca v interpretácii Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel), Katedrálneho zboru sv. Martina (zbormajster Ján Miškovič).

Po ich boku vystúpi kvarteto vokálnych sólistov. Koncert sa začne o 15.00.

(sf, red)

Foto:Peter Brenkus

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter