Akcie a podujatia 22. máj 2017

V Schloss Hofe je mimoriadna výstava k 300.výročiu narodenia Márie Terézie


Výstava „300. jubileum Márie Terézie – strategička – matka – reformátorka“ je prístupná pre širokú verejnosť v Bratislavčanmi obľúbenom a navštevovanom zámku Schloss Hof do 29. novembra 2017.

Spoločnosť Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. a múzejný zväz KHM-Museumsverband usporiadali pri príležitosti 300.výročia od narodenia Márie Terézie rozsiahlu výstavu, konajúcu sa na štyroch výstavných miestach vo Viedni a v Dolnom Rakúsku.

Keď sa 13. mája 1717 narodila vo Viedni Mária Terézia, ešte nič nenasvedčovalo tomu, že sa stane jednou z najvýznamnejších osobností európskych dejín.

Jej otec síce Pragmatickou sankciou zaistil nedeliteľnosť habsburských území a pre svoju dcéru pripravil cestu na trón, aby sa však stala skutočne akceptovanou panovníčkou musela o svoje uznanie ešte dlhé roky bojovať.

Obdobie jej vlády sa tak stalo aj obdobím krutých vojen.

Štyridsať ročné obdobie vlády tejto významnej panovníčky nazývanej aj „svokra Európy“, túto prezývku získala vďaka svojej sobášnej politike, sa vyznačovalo množstvom vojen, utrpením a netoleranciou, ale aj modernizáciou, reformami a zmyslom pre umenie.

Oblasti ako štátna správa, daňovníctvo, administratíva, školstvo, univerzity alebo vojsko boli zasiahnuté reformami, ktoré položili základ moderného štátu v dnešnom zmysle.

Jej morálne názory však boli v silnom protiklade s osvietenským myšlienkovým bohatstvom danej doby.

Vďaka jej záujmu o umenie a silným reprezentatívnym potrebám boli vybudované také kultúrne poklady ako zámok Schönbrunn či vidiecke sídlo zámok Schloss Hof.

Výstava „300.jubileum Márie Terézie – strategička – matka – reformátorka“ predstaví úspechy, ale aj tienisté stránky tejto dôležitej panovníčky.

Téma výstavy na zámku Schloss Hof, ktorá rozoberá zahraničnú politiku obdobia vlády Márie Terézie nesie názov „Spojenci a nepriatelia“.

Na neďalekom loveckom zámku Niederweiden sa návštevníci dozvedia viac na tému „Modernizácia a reformy“.

Tí, ktorí budú mať chuť navštíviť aj výstavy vo Viedni, v múzeu nábytku Hofmobiliendepot môžu obdivovať exponáty na tému „Rodina a dedičstvo“ a v múzeu kočov – Kaiserliche Wagenburg Wien je rozpracovaná zaujímavá téma s názvom „Ženská sila a životný elán“.

Vďaka týmto štyrom výstavným miestam získa návštevník kompletný prehľad o živote Márie Terézie a o jej kvalitách panovníčky, reformátorky, matky a podporovateľky umenia.

(red)

Foto: Harald Boehm (zámok Niederweiden)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter