Akcie a podujatia 3. marec 2019

Slávne operné zbory majstrov romantizmu zaznejú 24. marca


V nedeľu 24. marca 2019 o 17:00 hod. zaznejú vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu slávne operné zbory majstrov romantizmu v podaní 50-členného profesionálneho operného zboru (umelci Opery SND).

Záštitu nad koncertom prevzal maestro Peter Dvorský.

Zámerom koncertu, v produkcii občianskeho združenia popularizujúce operné umenie Opera Slovakia, je širšej verejnosti predstaviť najznámejšie zborové výstupy z reprezentatívnych diel romantizmu a verizmu

a zároveň uviesť opernú zborovú tvorbu ako samostatný druh hudobnej literatúry. Koncert zaznie pod taktovkou Ladislava Kaprinaya s klavírnym sprievodom Petry Mazúchovej.

V sólach sa predstavia Katarína Flórová, Michaela Šebestová a Roman Krško.

Duchovnú atmosféru na začiatku koncertu navodí chorál a dvojzbor s mezzosopránovým sólom „Regina coeli – Innegiamo“ z Mascagniho opery Sedliacka česť.

Do ďalekej Číny návštevníkov koncertu zavedú tóny piatich zborových výstupov z Pucciniho vrcholnej opery Turandot. Nebude chýbať ani vyjadrenie túžby po slobode v podobe Zboru Židov z Verdiho Nabucca,

ktorý otvorí blok trojice Verdiho operných zborov. Za ním bude nasledovať búrlivý úvod opery Otello.

Hudobnú búrku vystrieda slnečná žiara víťazných fanfár veľkolepého trojzborového Grand Finale z opery Aida.

S rytmom kastaniet Bizetovej opery Carmen zavítame na Slnkom rozpálenú španielsku koridu.

Z ruskej literatúry zaznie päť temperamentných Poloveckých tancov z Borodinovej opery Knieža Igor odkrývajúcich orientálnu ľudovosť kaukazskej a ruskej hudby.

Koncert uzavrie tichá vnútorná bolesť záveru Musorgského opery Boris Godunov.

(red)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter