Akcie a podujatia 19. október 2017

Šéfdirigent James Judd otvorí so Slovenskou filharmóniou 69. koncertnú sezónu 2017/2018


Otváracie koncerty a zároveň prvé symfonické dvojice 69. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie sú na programe vo štvrtok a piatok 26. a 27. októbra 2017.

Zaznejú pod taktovkou nového šéfdirigenta SF Jamesa Judda, s ktorým sa filharmonici v septembri t. r. predstavili na Otváracom koncerte 53. ročníka Bratislavských hudobných slávností.

Na Otváracích koncertoch sezóny zaznejú diela dvoch obľúbených skladateľov – Gustava Mahlera a Wolfganga Amadea Mozarta.

Jeden z najväčších géniov v dejinách hudby skomponoval 600 diel, z toho viac ako 50 symfónií. Poslednou z nich je Symfónia C dur č. 41, Jupiterská, KV 551 z roku 1788, ktorú Mozart napísal 3 roky pred svojou smrťou. Ťažiskom Mahlerovho diela je jeho deväť dokončených symfónií. Symfónia č. 1 D dur, Titan patrí v súčasnosti medzi jeho najuvádzanejšie.

Skladateľ ju skomponoval presne o 100 rokov neskôr r. 1888. V premiére zaznela r. 1889 pod taktovkou skladateľa v Budapešti.

Všetky Mahlerove symfonické opusy v sebe nesú hlboké filozofické a myšlienkové posolstvo.

V Prvej symfónii môžeme počuť známu pieseň „Bruder Martin, Bruder Jakob“, židovský klezmer či citát z cyklu Piesne potulného tovariša.

Maestro Judd získal práve za nahrávku tohto diela Zlatú medailu francúzskeho Diapasonu a ocenenie spoločnosti Toblacher Komponierhäuschen za najlepšiu nahrávku roka.

Na úvod programu zaznie zriedka uvádzané lyrické Blumine, pôvodne druhá časť 1. symfónie.

Slovenská filharmónia sa so šéfdirigentom predstaví aj o týždeň neskôr 2. a 3. novembra, kde okrem diel Alexandra Moyzesa Partita na poctu Majstra Pavla z Levoče, op. 67, Josepha Haydna Koncert pre violončelo a orchester č. 2 D dur, Hob. VIIb:2 zaznejú aj variácie Enigma britského skladateľa Edwarda Elgara.

Sólistom večerov bude 31 ročný maďarský violončelista István Várdai, víťaz interpretačných súťaží Prix Montblanc v Ženeve a ARD v Mníchove.

Anglický dirigent povedie filharmonikov počas 69. sezóny na 7 dvojiciach koncertov hlavných abonentných cyklov (26./ 27. október 2017, 2./ 3. november 2017, 22./ 23. marec 2018, 28./ 29. marec 2018, 12./ 13. apríl 2018, 19./ 20. apríl 2018, 31. máj a 1. jún 2018).

Program záverečnej dvojice je zostavený z diel Zdeňka Fibicha, Antonína Dvořáka a Eugena Suchoňa. Šéfdirigent James Judd ho uvedie so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom na záverečnom koncerte festivalu Pražská jar, ktorý je venovaný 100. výročiu založenia Československej republiky.

JAMES JUDD

Britský dirigent James Judd patrí k medzinárodne uznávaným umelcom pre svoju výnimočnú všestrannosť, jedinečné muzikanstvo a charizmatické pôsobenie aj mimo pódia.

Vyznačuje sa mimoriadne komunikatívnym štýlom, prípravou dramaturgicky zaujímavých koncertov a pravidelné hosťovania v koncertných sálach od Viedne po Tokio svedčia o jeho vynikajúcom kontakte s publikom a hudobníkmi. Bohaté umelecké aktivity viedli Jamesa Judda k spolupráci s renomovanými orchestrálnymi telesami ako Berlínska filharmónia, Rotterdamská filharmónia, Orchestre National de France, Gewandhaus Orchester v Lipsku, Kráľovská filharmónia, Londýnsky symfonický orchester, Anglický komorný orchester, BBC Symphony Orchestra, NHK Symphony Orchestra v Tokiu a orchestre v Dallase, St. Louis, Baltimore a Montreali.

Judd patrí medzi prominentných interpretov britskej orchestrálnej hudby, realizoval CD nahrávku Elgarovej Symfónie č. 1 s Halle Orchestra, ktorá mu priniesla uznanie obdivovateľov Elgarovej tvorby.

Na konte má množstvo nahrávok pre hudobné vydavateľstvo Naxos v spolupráci s Novozélandským symfonickým orchestrom, kde bol neskôr menovaný za čestného hudobného riaditeľa.

Nahrávky diel Elgara, Vaughana Williamsa, Beethovena, Bernsteina, Coplanda a Gershwina mali veľmi pozitívnu odozvu. Aktívne uvádzal diela Gustava Mahlera na svetových koncertných pódiách.

Za nahrávku Mahlerovej Symfónie č. 1 získal Zlatú medailu francúzskeho Diapasonu a ocenenie spoločnosti Toblacher Komponierhäuschen za najlepšiu nahrávku roka.

Umelec realizoval viaceré nahrávky pre hudobné vydavateľstvá Decca, EMI a Philips. Popri koncertnej činnosti je James Judd častým hosťom operných scén ako English National Opera, Wexford Festival a Glyndebourne Opera Festival, kde dirigoval operné produkcie Trubadúr, La traviata, Rigoletto, Barbier zo Sevilly, Figarova svadba a Popoluška. V rokoch 1993 – 1996 pôsobil na poste umeleckého riaditeľa operného domu Florida Grand Opera, kde naštudoval inscenácie ako Don Giovanni, Maškarný bál, Bohéma, Madama Butterfly a ďalšie.

Okrem operných produkcií pripravil Judd koncertné uvedenie opery Tannhäuser, Fidelio a La clemenza di Tito. Podieľal sa na nahrávke kompletných opier Meyerbeera a Donizettiho.

James Judd sa po absolvovaní štúdií hudby na londýnskej Trinity College stal asistentom Lorina Maazela v Clevelande. Po dvoch rokoch v USA sa vrátil do Európy, kde sa stal výkonným riaditeľom European Community Youth Orchestra, ktorého šéfdirigentom bol Claudio Abbado.

James Judd pôsobil štrnásť rokov ako hudobný riaditeľ vo Floridskej filharmónii a počas jeho vedenia sa pôvodne malý regionálny súbor zaradil medzi najvýznamnejšie orchestrálne telesá.

Aj vďaka príprave inovatívnych programov, kladnej odozve kritikov a podpore mimoriadne úspešného letného festivalu zaznamenal orchester významný umelecký rast. Judd realizoval v spolupráci s orchestrom nahrávky z tvorby Waltona, Bernsteina a Mahlera, ktoré získali viaceré ocenenia.

Na obdobie osem rokov prijal funkciu hudobného riaditeľa v Novozélandskom symfonickom orchestri, zaslúžil sa o umelecké napredovanie súboru a získaval uznanie na medzinárodných koncertných pódiách.

Pod jeho vedením uskutočnil orchester prvé koncertné turné do Európy, účinkoval v renomovaných sálach ako Concertgebouw a Royal Albert Hall.

Umelec aktívne spolupracoval ako hlavný hosťujúci dirigent s Orchestre National de Lille, ako aj s Adelaide Symphony.

V roku 2008 založil Miami Music Project na južnej Floride, ktorý získal štedrú podporu nadácie John and James Knight Foundation na podporu vzdelávania, výchovy a poskytovanie príležitostí na vystúpenia stoviek detí z rôznych sociálnych vrstiev a zo znevýhodnených komunít v meste. Miami Music Project inšpirovaný venezuelským modelom El Sistema otvoril hudobné akadémie pre výučbu v miamských komunitách Doral, Little Haiti a perspektívne plánuje otvoriť akadémie aj v Little Havane a Liberty City. V rámci projektu dostanú najtalentovanejší mladí hudobníci možnosť skúšať a hrať diela orchestrálneho repertoáru s Miamským mládežníckym orchestrom.

V predchádzajúcich sezónach umelec spolupracoval s Maďarským národným filharmonickým orchestrom, Metropolitan Orchestra of Tokyo, Slovinskou filharmóniou, Milwaukee Symphony a na Festivale Georgea Enescu v Bukurešti uviedol s Národným rozhlasovým orchestrom Brittenovo Vojnové rekviem.

V septembri 2016 bol vymenovaný za umeleckého riaditeľa a šéfdirigenta Daejeon Philharmonic Orchestra.

V novembri 2016 dirigoval otvárací koncert Slovenskej filharmónie v rámci Bratislavských hudobných slávností. Judd je hudobným riaditeľom Little Orchestra Society of New York a šéfdirigentom Ázijského mládežníckeho orchestra. Do januára 2017 zastával tiež post hudobného riaditeľa Izraelského symfonického orchestra v meste Rishon LeZion (ISO).

(SF, red)

Foto: Ján.F.Lukáš

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter