Akcie a podujatia 12. máj 2018

Medzinárodný festival Dni starej hudby 2018 bude od 27. mája + PROGRAM


Osem koncertov v piatich bratislavských sálach, Mirbachov palác, Zrkadlová sieň, Malá sála Slovenskej filharmónie, Koncertná sieň Klarisky, Dvorana HTF VŠMU, majstrovská trieda pre študentov, komentovaná skúška, koncert v Novej synagóge v Žiline.

To je ponuka 23. ročníka medzinárodného festivalu Dni starej hudby, ktorý sa uskutoční od nedele 27. mája do nedele 10. júna 2018. Organizátorom festivalu je od tohto roku Hudobné centrum v spolupráci s Centrom starej hudby.

Tohtoročnou témou festivalu je Florilegium hudobných štýlov. Dramaturgickým akcentom Florilegium musicum v preklade hudobná kytica, ktorá predstavuje miešanie a pestrosť hudobných štýlov, najmä talianskeho, francúzskeho a nemeckého, ktoré spolu vytvárajú hudobné kytice.

Počas festivalu sa v Bratislave predstavia špičkové domáce a zahraničné súbory starej hudby. Taliansku hudbu 17. storočia predstaví v súčasnosti jeden z najvýznamnejších talianskych súborov starej hudby La Venexiana (nedeľa, 10. 6. 2018, 19.00, Klarisky, Laudate Dominum – skladatelia sakrálnej hudby v 17. storočí ).

Francúzsku barokovú hudbu predstaví renomovaný súbor Les Folies Françoises (nedeľa, 3.6.2018, 19.00, Klarisky, François Couperin „Le Grand“ – 350. výročie narodenia ).

Zážitkom bude hosťovanie anglického súboru The Rose Consors of Viols, ktorý uvedie najslávnejšie skladby anglického lutnistu a skladateľa Johna Dowlanda určené pre súbor starých viol, ktoré na Slovensku prakticky nie je možné počuť.

Koncert bude zároveň dramaturgickou ukážkou prepojenia starého s novým. V programe zaznejú aj dve diela súčasných skladateľov - Pavla Šimaia, Slováka žijúceho vo Švédsku a Angličana Ivana Moodyho (utorok, 5. 6. 2018, 19.00, Klarisky, Vášnivé pavany a rozlet fantázie).

Nebudú chýbať domáce súbory pre starú hudbu, Musica aeterna (um. vedúci Peter Zajíček) a Solamente naturali (um. vedúci Miloš Valent).

Musica aeterna v spolupráci so Štetínskym vokálnym projektom (um. vedúci Pawel Osuchowski) predstavia neznámu poľskú hudbu 17. storočia (streda, 6.7.2018, 19.00, Klarisky, Kráľovské koncerty a hudba starého Poľska).

Koncert sa uskutoční vďaka podpore Poľského ministerstva kultúry a Visegrádskeho fondu. Súbor sa predstaví aj v Slovenskej filharmónii. Jeden z koncertov cyklu Stará hudba je pravidelne súčasťou festivalu.

V bratislavskej Redute zaznejú orchestrálne suity bratislavského rodáka Johanna Sigimunda Kussera. Jedným z vrcholov programu bude Koncert pre hoboj a orchester benátskeho skladateľa Alessandra Marcella, ktorý patrí k najobľúbenejším sólovým koncertom pre tento nástroj.

Zaznie v interpretácii špičkového talianskeho interpreta Alfreda Bernardiniho (utorok 29. 5. 2018, 19.00, Malá sála SF, Florilegium musicum).

Členovia súboru Solamente naturali (um. vedúci Miloš Valent) predstavia tvorbu najvýznamnejšieho skladateľa bratislavského klasicizmu Antona Zimmermana a v novodobej premiére diela neznámeho bratislavského autora Wenzela Kalluscha. ( nedeľa, 27. máj 2018, 19.00, Zrkadlová sieň, Hudba z Prešporka pre Bratislavu . koncert novodobých premiér).

Zimmermanova tvorba bude na programe huslistky Moniky Tóth a čembalistky Dory Petéry z Maďarska v rámci Nedeľného matiné v Mirbachovom paláci ( nedeľa 27. 5. 2018, 10.30, Mirbachov palác, Anton Zimmerman: husľové sonáty op. 2).

Skladby „domáceho“ Antona Zimmermana zaradilo do svojho programu aj medzinárodné zoskupenie Schöllnast Consort, ktorého súčasťou sú aj slovenskí hráči na dobové klarinety, Robert a Ronald Šebestovci (nedeľa 3. 6. 2018, 10.30, Mirbachov palác, Harmonie musique à Presbourg ).

Nebude chýbať koncert Forum instrumentorum, na ktorom sa návštevníci oboznámia so zabudnutými hudobnými nástrojmi. Poľský skladateľ a klavirista Slawomir Zubrzycki predstaví violu organistu, nástroj, ktorý sa zachoval na nákresoch Leonarda da Vinciho.

Podľa nich vytvoril Slawomir Zubrzycki svoju verziu nástroja, ktorý spája hru na sláčikovom a klávesovom nástroji. Predstaví ho na bratislavskom koncerte ( 8.6. 2018, 19.00, Dvorana VŠMU) a na koncerte v Žiline. (10.6.2018, 19.00, Nová synagóga).

Všetkých študentov a záujemcov pozývame na dopoludňajšie podujatia festivalu v Koncertnej sieni Klarisky: majstrovskú triedu s témou Interpretácia francúzskej barokovej hudby (pondelok 4. 6. 2018, 9.30 – 13.30 ) a na Otvorenú, komentovanú skúšku anglického súboru The Rose Consort of Viols (utorok 5.6. 2018, 9.30).

Vstupenky na koncerty sú v predaji v sieti Ticketportal, v Slovenskej filharmónii (na koncert 29.5. 2018) a vždy hodinu pred koncertom v mieste konania koncertov.

Hlavný organizátor: Hudobné centrum, Centrum starej hudby

Partneri: Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava

www.hc.sk, www.earlymusic.sk, f Days of Early Music

(red,sf)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter