Akcie a podujatia 3. júl 2017

Letné kino Bažant Kinematograf bude na Magio pláži od 15. júla


Pod hlavičkou Letné kino Bažant Kinematograf sa v podobe letného festivalu filmov pod holým nebom s každoročne „pestrofarebným“ programom predstaví tento rok opäť aj na Magio pláži v Bratislave.

V termíne od 15. júla do 18. augusta, vždy od soboty do stredy, ponúkne rôznorodý výber kvalitných a úspešných filmových titulov z posledného obdobia, špeciálne filmové uvedenia a tiež filmové novinky.

Kino svoje brány otvorí v sobotu 15. júla úspešným filmovým muzikálom La La Land (r. D. Chazelle) a sezónu ukončí slávnostnou slovenskou premiérou nového česko-slovensko-dánskeho filmu Jana Svěráka Po strništi bos, za osobnej účasti jeho tvorcov.

Bažant Kinematograf premieta na Slovensku už neuveriteľných 15 rokov.

Za jeho doterajšiu históriu videlo projekcie v letnom kine pod hviezdami na Slovensku takmer 700 000 divákov v 60-tich rôznych mestách, premietol 77 celovečerných a 54 krátkych filmov slovenských a českých tvorcov.

Už sedem rokov sa predstavuje aj na bratislavskej Magio pláži v podobe 5-týždňového letného festivalu výnimočných filmov rôznych tém a žánrov.

„Pri tom ohliadnutí sa do minulosti mi príde až neuveriteľné, že tá prvá slovenská cesta retro autobusu Škoda RTO, alias „uhorky“, v roku 2003 s českými a slovenskými filmami spustila tradíciu jedného veľkého letného filmového festivalu.

Už nasledujúci rok sa pridal autobus druhý a je len málo miest, ktoré by za tie roky Bažant Kinematograf nenavštívil, či popri nich aspoň neprechádzal.

Autobusy s filmami na palube prešli po našich cestách tisícky kilometrov a veríme, že sa ich kolesá, rovnako ako nové filmy česko-slovenskej kinematografie neprestanú krútiť ďalej,“ dodáva k výročiu Ľubica Orechovská, iniciátorka a koordinátorka projektu Bažant Kinematograf.

Program jubilejnej letnej sezóny prináša päť zaujímavých a úspešných česko-slovenských filmov, ktoré sa predstavia divákom v 29 mestách všetkých kútov Slovenska.

Spájajú ich silné témy a ľudské príbehy, ako aj pôsobivé a nezabudnuteľné výkony významných slovenských a českých hercov.

Divákom sa aj tento rok pred projekciami bude prihovárať známa televízna hlásateľka Nora Beňačková v rámci úspešnej retrokampane generálneho partnera projektu, značky Zlatý Bažant.

Filmy z  tohtoročnej kolekcie Bažant Kinematografu Baba z ľadu je citlivá a ľudská komédia o tom, že nikdy nie je neskoro vziať život do vlastných rúk.

V hlavnej úlohe sa v postave Hany predstavuje vynikajúca Zuzana Kronerová, ktorá zatiaľ nechýbala v nijakom z predchádzajúcich filmov režiséra Bohdana Slámu.

Film mal medzinárodnú premiéru na prestížnom filmovom festivale TRIBECA v New Yorku, odkiaľ si priniesol cenu za scenár.

Príbehom zo súčasnosti, ktorý sa na svet pozerá z mužskej perspektívy, je debut Radka Bajgara Teória tigra.

Hlavný hrdina Jan, sa – podobne ako Hana v Babe z ľadu – usiluje na jeseň svojho života oslobodiť od zabehaného stereotypu a nájsť vnútornú slobodu a šťastie.

Vo veľmi citlivom a vtipnom filmovom príbehu o tom, ako to medzi mužským a ženským svetom vie škrípať herecky excelujú Jiří Bartoška a Eliška Balzerová.

Šťastie, ako i svojich siedmich zakliatych bratov, hľadá aj Bohdanka (v podaní Marthy Issovej) v rozprávkovom filme Alice Nellis Sedem zhavranelých bratov .

Príbeh na motívy rozprávok zo zbierok Pavla Dobšinského a Boženy Němcovej hovorí o dôležitosti ľudskej reči, slov, ktoré v rozprávkovej ríši rovnako ako v dnešnom reálnom svete majú veľkú silu a treba s nimi narábať opatrne, a oslovuje rovnako deti i dospelých.

Bažant Kinematograf predstaví aj snímku Učiteľka, prvý „slovenský“ film Jana Hřebejka, ktorý výrazne zarezonoval na Slovensku, v Česku a v mnohých ďalších krajinách po celom svete.

Hoci sa jeho príbeh odohráva v období 80. rokov minulého storočia a môže na prvý pohľad pôsobiť retro dojmom, jeho téma a odkaz sú vysoko aktuálne aj dnes.

Hlavnú postavu rafinovanej manipulátorky - učiteľky Drazdechovej, v ňom excelentne, s domácim aj medzinárodným úspechom stvárnila Zuzana Mauréry.

Popri nových filmoch po Slovensku aj tento rok pocestuje titul patriaci dnes už do zlatého fondu československej kinematografie, úspešný a kultový debut Jana Svěráka Obecná škola.

Jan Tříska v ňom nezabudnuteľne stvárnil postavu učiteľa Igora Hnízda, ktorého desaťroční Edo, Tonda a ich spolužiaci považujú za svojho veľkého hrdinu.

Scenár filmu napísal režisérov otec Zdeněk ako láskavú a nostalgickú autobiografickú spomienku na detstvo, so zmyslom pre humor, múdrosť aj ľudské slabosti.

Film bol v úzkej nominácii na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Do 3. septembra navštívia 29 slovenských miest a divákom privezú kolekciu ďalších piatich celovečerných slovenských a českých filmov.

(bk, ilustr. foto :Ľuboš Pitoňák)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter