Akcie a podujatia 8. november 2017

Koncom týždňa zavítajú do centra mesta Svätomartinské dni


Do Bratislavy zavítajú Svätomartinské dni. Tie tento rok spájajú staromestské Martinské hody a Sviatok bratislavského mladého vína.

Svoje pomyselné brány otvoria návštevníkom od piatka (10.11.) do nedele (12.11.) na Rudnayovom námestí, Primaciálnom námestí a v Zichyho paláci.

Informoval Marek Papajčík z komunikačného oddelenia bratislavského magistrátu.

Ich cieľom je nielen osláviť výsledky úsilia vinárov, ale posilniť aj historické vedomie Bratislavčanov k vlastným tradíciám.

Začnú sa v piatok o 16.00 h požehnaním mladého vína v Kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci.

Následne bude Primaciálne námestie až do soboty miestom pre ochutnávku najlepších tohtoročných bratislavských vín z Rače, Nového Mesta, Vajnôr či Devína.

Zároveň budú do nedele na Rudnayovom námestí pripravené hody, v rámci ktorých si budú môcť návštevníci pochutnať na varenom víne či rôznych špecialitách, vrátane pečeného vola.

"Ten sa bude podávať v sobotu od 14.00 h za symbolickú sumu. Výťažok z predaja poputuje na charitatívne účely," doplnil Papajčík.

Súčasťou podujatí budú aj Svätomartinské bohoslužby v Katedrále sv. Martina. Chýbať nebudú ani lampiónové sprievody.

Tie budú v sobotu (11.11.) na Rudnayovom námestí a v centre mesta, a v pondelok (13.11.) v areáli Bratislavského hradu. Zároveň budú pripravené aj tvorivé dielne pre deti v Zichyho paláci.

História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer 3000 rokov do minulosti a dlhé storočia bol najvýznamnejším vinohradníckym regiónom Slovenska.

Bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni samotnej kráľovnej Márie Terézie. V 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na území Slovenska.

Sviatok svätého Martina, jedného z patrónov Bratislavy, sa oddávna v meste spájal so slávením hodov, s jarmokmi a v súvislosti s vinohradníctvom a vínom sa k nemu viazali i zaujímavé právne a spoločenské úkony.

V tento deň malo mesto vyhradené právo čapovať víno vo svojich pivniciach aj napriek tomu, že bol tzv. Bannzeit, čiže čas, kedy mali ostatní bratislavskí vinohradníci výčap vína zakázaný.

Kedysi sa čapovalo aj v podjazde Starej radnice, v pivnici vo františkánskom kláštore a v tzv. apoštolskej pivnici, ktorá sa nachádzala v Zelenom dome.

A práve do tejto vinárne chodieval každoročne na sviatok sv. Martina richtár s radnými pánmi a ostatnými predstaviteľmi mesta ochutnávať mladé vínko.

Svätomartinské dni organizuje hlavné mesto v spolupráci so Starým Mestom, Bratislavskou arcidiecézou, eRko – Hnutím kresťanských spoločenstiev detí a Bibianou.

(TASR)
Foto: Hl.m.SR
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter