Akcie a podujatia 1. október 2018

Dokumentárny film Keď terchovské srdce bije – Vilo Meško, uvedú v Rovinke


Občianske združenie Živé regióny pripravilo nový dokumentárny film Keď terchovské srdce bije – Vilo Meško.

Ideo o archiváciu a propagáciu tradičnej hudby a tradícií cez vyrozprávanie príbehu známeho folkloristu Vila Meška, bývajúceho v Rovinke pri Bratislave, rodáka z Terchovej.

V.Meško je multiinštrumentalista, hrá na basu, heligónku, fujaru, husle, píšťaly, drumbľu, tiež spieva a vyrezáva drevené plastiky, ktoré putújú do celého sveta. Jeho nahrávky v minulosti realizoval Slovenský rozhlas.

Réžie filmu de ujal filmový producent Peter Chmela, ktorý dlhodobo mapuje folklórne dianie v Terchovej ako aj v iných regiónoch Slovenska. Jeho tvorbu vysiela Slovenská televízia.

Hoci má Viliam Meško 78 rokov,  jeho život je stále aktívny pre slovenský folklór. V Rovinke založil detský folklórny súbor Červené jabĺčko.

Film má 26 min. a vznikol vďaka podpore BSK, ŽSK a obce Rovinka. Odvysielaný bude v Slovenskej televízii – RTVS a premiéra je plánovaná na 20. októbra. Ďaleje má byť odvysielaný aj v televízii Noe 18.10. 2018 o 21.05 h.

Slávnostná prezentácia filmu spojená s kultúrnym programom bude 10. októbra 2018 o 17.00 hod. v Kultúrnom dome Rovinka pri Bratislave. Pozvanie prijali aj zástupcovia BSK, Žilinského samosprávneho kraja /ŽSK/ a starosta obce Rovinka.

(red)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter