Doprava a parkovanie 24. november 2017

Vlakové spojenie do Rajky a Győru je od 10. decembra obnovené


Z Bratislavy do susednej maďarskej Rajky sa už onedlho dostanete pohodlne vlakom.

Ministerstvo dopravy s platnosťou nového grafikonu, tzn. od 10. decembra obnovuje pravidelné cezhraničné železničné spojenie s našimi južnými susedmi.

Pravidelné vlaky sa na tento úsek vracajú  takmer po desaťročí. Ich zavedenie umožní lepšie prepojenie regiónov a zároveň ponúka ďalšiu možnosť cestovania pohodlne a bezpečne verejnou osobnou dopravou. 

 „Som rád, že sa tento zámer cezhraničného vlakového spojenia podarilo naplniť, keďže záujem o cestovanie medzi Rajkou, Rusovcami a Bratislavou narastá. Zároveň to umožňuje aj ďalšie prepojenie až do Budapešti, čo cestujúci určite ocenia,“  uviedol minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Spojenie Bratislava Petržalka – Rajka – Győr a opačne ponúkne dopravu v čase silnej dopravnej špičky, t.j. ráno a popoludní.

Spolu pôjde 10 spojov v oboch smeroch. Po maďarský Hegyeshalom budú premávať ako osobné vlaky, čo znamená, že budú zastavovať na každej zastávke vrátane Rusoviec a Rajky.

Po Győr pôjdu niektoré už v režime zrýchlených vlakov, pričom ich nastavenie zároveň umožní prepojenie až do Budapešti, kde už premávajú rýchliky či vlaky Intercity.

Rezort dopravy inicioval rokovania s maďarskou stranou na základe rastúcej mobility medzi Rajkou, Rusovcami a Bratislavou.

Vlakové výkony na slovenskej strane sú poskytované na základe Zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme.

Ide o minimálne náklady zo strany štátu, keďže prihraničnú dopravu na maďarskej strane zabezpečuje maďarsko-rakúska spoločnosť GySEV, ktorá predĺži už existujúce spoje na maďarskej strane.

Ministerstvo dopravy pokračuje v lepšom prepojení Slovenska.

Rezort dopravy hľadá dodatočné zdroje aj na ďalšie rozšírenie vlakovej dopravy na viacerých úsekoch nielen v okolí Bratislavy, vrátane nových rýchlych spojov na najvyťaženejších tratiach na východe krajiny. 

Informovala hovorkyňa min. dopravy Karolína Ducká

Foto: sk.wikipedia.org

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter