Doprava a parkovanie 29. máj 2017

Spontánne záchytné parkovisko sa teší veľkej obľube – dokedy?


Aj keď sa spustenie tzv. novej parkovacej politiky opäť odložilo, magistrát zrejme stále presne nevie, kde by mohli stáť záchytné parkoviská napojené na MHD. V Bratislave nie je zatiaľ ani jedno oficiálne, a to sa píše rok 2017!

 No, predsa len jedno „záchytné“ nedávno pribudlo, aj keď nie zásluhou mestskej, či župnej samosprávy. Hlavné mesto si možno ani neuvedomilo, že prepojením Starého Mesta a Petržalky električkou, cez obnovený Starý most, vznikne akési spontánne „záchytné“ parkovisko na petržalskej strane pod mostom a v okolí Mýtneho domčeka a na Tyršovom nábreží. Nie, žeby v tejto lokalite autá predtým neparkovali, no v súčasnosti ich tam je počas týždňa (aj víkendu) neporovnateľne viac. A dovolíme si tvrdiť, že možno polovica z nich má mimobratislavské evidenčné značky.

 Potom, ako mnohí vodiči zistili, že hľadanie parkovania bez poplatku v centre mesta, je dnes už takmer márna snaha, vrhli sa hľadať parkovanie v širšom okolí. A tak mnohí prišli na to, že napríklad parkovať v bezprostrednom okolí Starého mosta na petržalskej strane je veľmi výhodné. Električková zastávka pod názvom - Sad Janka Kráľa- je totiž hneď po ruke a po koľaji sa dá pohodlne odviezť do centra mesta a aj ďalej.

 Spontánne záchytné parkovisko sa teší obľube

 Spontánne neriadené a výhodné parkovanie, navyše zadarmo, dostalo značné rozmery. Pohľad z pravej strany Dunaja od Starého mesta jasne ukazuje, že naozaj ide o  vznik živelného „záchytného“ parkoviska s napojením na MHD, a to bez prispenia mestskej či miestnej samosprávy!  Parkovisko využíva aj množstvo Bratislavčanov, pretože v okolí je dostatok možností na pešiu turistiku, bicyklovanie, či využitie blízkeho unikátneho parku strednej Európy, prípadne Magio pláže. Sú tu aj reštaurácie a známe nákupné centrum...

 Otázkou samozrejme zostáva, či toto je cesta ako „budovať“ záchytné parkoviská. V prípade spomínanej lokality ide o záplavové územie a pred vodou je chránená len budova divadla Aréna. Protipovodňové zábrany sa končia pod násypom, na ktorom je zastávka MHD.  Ak ale mesto a jeho samosprávy neboli počas dlhých 27 rokov schopné postaviť jediné záchytné parkovisko v hlavnom meste SR, tak tu jedno menšie vzniklo spontánne. Veríme, že kým magistrát, župa, či štát nenájdu určité riešenia, bude parkovanie na tomto mieste umožnené bez zmien, pretože  situácia s parkovaním v centre mesta je už aj tak napätá a stresujúca. Na opisovanom mieste totiž parkuje denne možno až 1000 áut. Magistrát nám na opakovanú žiadosť, aby uviedol, kde plánuje postaviť záchytné parkoviská v meste, neodpovedal.

 Ako parkujú v susednom Česku?

 Hlavné mesto ČR Praha má viacero záchytných parkovísk. Jedno je aj v mestskej časti Opatov, bezprostredne pri zastávke metra. Cena za parkovanie na celý deň, až do jednej hodiny v noci, tu bola ešte nedávno za smiešnych 20 korún českých. Stanica metra je vzdialená asi 50-100 metrov. Niekde to ide, niekde nie. Ktovie prečo... U nás bolo v minulosti asi prioritou predávanie pozemkov a plôch, ktoré by dnes parkovaniu pomohli. Ale má ich už súkromník. Príkladom je parkovisko pred Interom Bratislava, ktoré je už roky škandalózne prázdne, pretože investor zrejme trpezlivo čaká na otvorenie sa možnostiam pre výstavbu.

Pripomeňme ešte, že jeden pokus o vytvorenie záchytného parkoviska, tu bol v roku 2014, keď také parkovisko vzniklo v rámci areálu Incheba, no dnes o ňom už nikto nehovorí a v podstate ani neexistuje. Parkovné malo stáť 50 centov na hodinu, čo by bolo na celý deň cca 4 eurá, za týždeň 20 a za mesiac 80 eur...Navyše napojenie sa na MHD v okolí Incheby nie je jednoduché. Areál je často preplnený autami počas výstav, či kultúrnych podujatí.

 Je pravdou, že záchytné parkoviská sa chystajú, ale ide o parkoviská súvisiace so sľubovaným budovaním železničných zastávok v Bratislave a okolí. Asi v polovici mája 2016 sa verejnosť dozvedela, že by ich malo pribudnúť sedem. Zastávky majú uľahčiť cestujúcim prestúpenie na MHD v Bratislave. Ide teda o motiváciu pre ľudí, aby prestúpili z auta do vlaku a v hlavnom meste sa potom pohodlne napojili na MHD. O tejto téme ale niekedy nabudúce.

 

(rl) 

1 komentár
ODPOVEDAŤ Martin | 1. 6. 2017, 14:30

Pražské záchytné parkoviská by som za príklad nedával. Na celú Prahu sú 4,a o siedmej ráno sú plné, a už sa tam nikto nedostane. Najmä novo postavené metro ho nemá. A zrovna z toho smeru (letisko) je teraz situácia hrozná

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter