Doprava a parkovanie 6. október 2019

Poznámka na okraj: Naozaj zruší M. Vallo jedno z posledných miest na parkovanie pre tisíce Bratislavčanov a návštevníkov mesta v záplavovom území?


Netvrdím, že miesto na parkovanie pre autá na Tyršovom nábreží je ideálne. Bratislavčania by si určite zaslúžili dôstojnejší pľac. Ale parkujú tu už roky. A aj návštevníci nášho mesta.

V lete je v okolí Starého mosta na tejto ploche prach, na jeseň a v zime blato, je to divoké parkovanie, ale je.

Celé rodiny tam parkujú nielen počas prázdnin a nielen kvôli mestskej pláži. Mnohí odtiaľ prestúpia z auta na blízku električku. Iní, na v kufri dovezený bicykel...

Ale parkujú tam aj ľudia idúci do Sadu Janka Kráľa, či na podujatia a predstavenia v divadle Aréna. Dôvodov na parkovanie je tu viac ako dosť...

Tím primátora Valla ale žiaľ aj tu pokračuje v politike rušenia. Najskôr zrušil bezplatné parkovanie pre Bratislavčanov v rámci parkovacej politiky (ešte sa neuskutočnila), teraz sa nechal počuť, že zruší veľké „záchytné“ parkovisko.

Rušiť je ľahko, zabezpečiť adekvátnu náhradu už ťažšie. Žiaľ, odôvodnenie zrušenia parkovania na Tyršovom nábreží je vágne slabé a dovolím si tvrdiť, že aj amatérske.

Magistrát sa prostredníctvom hovorcu nechal počuť, že priestor na Tyršovom nábreží v Petržalke sa ako odstavná plocha využíva a dlhodobo je to podľa mesta všetkými tolerované.

"Tento priestor je veľmi hodnotný a je to pozemok, ktorý perspektívne aj vzhľadom na to, kde je situovaný, nemá slúžiť ako parkovisko. Je to skôr plocha na oddych, šport, kultúru či mestské podujatia," uviedol hovorca Bratislavy.

Tak neviem priatelia, či niekto objavil Ameriku, pretože toto miesto sa skutočne už dlhé roky na tento účel využíva – na kultúru, šport aj iné spoločenské podujatia.

Veď to každý Bratislavčan vie... A to, že plocha by potrebovala malú úpravu je tiež pravda, o tom niet pochýb. Preto ale nemusí magistrát vyháňať z tejto plochy tisíce ľudí, ktorí tu počas roka zaparkujú.

Okrem toho, napchať do revitalizácie Tyršovho nábrežia možno tisíce eur by bol nezmysel.

Všetci totiž vedia, že ide o záplavové územie, tzv. inundačné. Tyršovo nábrežie bolo pod vodou v roku 2002 a aj v roku 2013. Vlastne bolo pod vodou dosť často. Dokonca voda zaliala raz, či dvakrát aj mestskú pláž...

To, že toto územie je roky rokúce skúšané dunajskou vodou pri záplavách, je známe každému. Nič pevné a stále, sa sem postaviť nemôže, pretože by to bolo v prípade vyliatia Dunaja poškodené, alebo zničené.

Ako teda vnímať úmysel magistrátu o revitalizáciu?  Ide o silený boj proti autám, alebo o čo vlastne? Iste, dunajské nábrežie si zaslúži dôstojnejšie „stvárnenie“ ako pohľad na stovky parkujúcich áut.

Ale ruku na srdce – ak by Bratislavu nezahltili stovky rôznych obchodných centier, množstvo polyfunkčných a drahých bytových domov, ešte by bolo miest na parkovanie aj pre Bratislavčanov dosť.

Ak by mesto v minulosti trvalo na výstavbe podzemných parkovísk a parkovacích domov, miest by ešte bolo dosť. Bezbrehá výstavba zahustila mesto na maximum a tak nečudo, že vodiči parkujú kde sa dá.

Tému kvalitnej a rýchlej MHD nejdem otvárať, je to osobitná kapitola. Všetko ale so všetkým súvisí. Riešenie Tyršovho nábrežia? Kultúra tu môže zostať, aj spoločenské podujatia i šport.

V čase ich konania autá ustúpia a nebudú zavadzať. Ak mesto ukáže adekvátnu náhradu zadarmo, za túto plochu, budem tlieskať. Zatiaľ je tento úmysel ale na palec dole.

Robert Lattacher

Foto: Archív Br. kuriér a TASR

TASR: Prehľad povodní v BA od roku 1996, ktoré v menšom, či väčšom postihli aj Tyršovo nábrežie:

október 1996 - Silné dažde spôsobili v Hornom Rakúsku záplavy, ktoré si vyžiadali uzavretie niektorých úsekov ciest. V oblasti Wachau (Dolné Rakúsko) vystúpila hladina Dunaja na 7,5 metra. Kempingy a domy pozdĺž brehov rieky museli preventívne evakuovať.

august 2002- Na slovenskom toku Dunaja zaregistrovali tretiu najväčšiu povodňovú vlnu od roku 1877. Hladina rieky vystúpila na 991 centimetrov - najvyšší stav v histórii pravidelných meraní a prietok bol 10.370 m3/s. Išlo o tretí najväčší prietok od začiatku novodobých meraní.

marec - apríl 2006 - Sneh, dážď a oteplenie spôsobili lokálne povodne na mnohých miestach Bratislavského, Trnavského a Seneckého kraja v Slovenskej republike. V Bratislave pri Starom moste v blízkosti Šafárikovho námestia sa vylial z koryta Dunaj, hladina rieky presiahla výšku 800 centimetrov.

september 2007 - Výrazná zrážková činnosť mala za následok vzostup hladín vodných tokov Morava, Dunaj a Kysuca na území Bratislavského a Žilinského kraja v SR. Rozvodnený Dunaj zatopil niekoľko domov a záhrad, vylial sa na Tyršovom nábreží v Bratislave a zaplavil časť Devína.

4.-5. júna 2010 - V SR sa rozvodnený Dunaj v Bratislave začal vylievať na chodník na ľavom brehu v lokalite pod Starým mostom. Voda vystúpila na breh aj na pravej strane v mestskej časti Petržalka, na chodník pred parkoviskom pred divadlom Aréna. Dunaj dosiahol v Bratislave 831 cm, v Devíne 802 cm a v Štúrove 646 cm.

30. mája - 6. júna 2013 - Hladina Dunaja v Bratislave dosiahla 1032 centimetrov. Pri Devíne dosahovala výška hladiny úroveň 969 centimetrov. Dunaj začal kulminovať po 14.00 h, prietok veľtoku v Bratislave bol na úrovni 10.540 m3 za sekundu, čo predstavovalo historicky najväčší priamo nameraný prietok na Dunaji v Bratislave. 

7 komentárov
ODPOVEDAŤ Cedric bouillon | 5. 1. 2020, 08:23

Hello. As a foreigner living in Slovakia, i am still discovering that most of the Slovak people are against changements. « We always did like this». Yes! But time is changing. A little bit of adaptation is not only change habbits. It is also a desire to go ahead. Stop living with your past.

ODPOVEDAŤ Katarina Leskova | 22. 11. 2019, 20:34

Z tejto plochy by prave magistrat MAL spravit riadne parkovisko. Upravene, volne pristupne! Je to jedine miesto kde zaparkovat aj pre Bratislavcanov ak pracujuv centre a byvaju v okrajovych oblastiach. Aj pre navstevnikov z inych miest. Uplny nezmysel to rusit. Co tam spravia?? Je to idealne miesto na parkovanie - napojene na MHD a ked sa pekne upravi, nikomu tam nemoze vadit.

ODPOVEDAŤ Marek | 8. 10. 2019, 09:12

Polyfunkčný dom Šancová ulica je dalsim prikladom ako sa zastavia kazde parkovisko, park, ci ihrisko. Bratislavu nici kazdy jeden primator.

ODPOVEDAŤ Alena | 7. 10. 2019, 09:25

Mne prekáža hlavne to, že z Petržalky sa stáva odstavné parkovisko. A ani pohľad na obrovské množstvo áut parkujúcich na tejto ploche nie je nič moc. Ja si by som zas bola radšej, keby tam vzniklo oddychové miesto ( park, detské ihrisko) pre ľudí a nie pre všade prítomné autá.

Dagmar Buchalová | 5. 1. 2020, 09:27

Si dementná, alebo nevieš čítať? Je to záplavové územie, nič sa tam trvalo nedá robiť, navyše o pár krokov ďalej máš Sad J. Kráľa, ty oddychové miesto. Všeliakí sedláci nalezú do Bratislavy a len by to tu prerábali.

Jaro | 12. 2. 2020, 10:51

dementna budes skorej Ty...parkovisko tam vzniklo zivelne a je nezmysel na takom mieste mat divoke parkovanie...chcel by som vidiet daku metropolu kde mozes 500m od centra zadarmo parkovat caravanom cely tyzden, take nenajdes...tam kde byva magio plaz je take iste zaplavove uzemie, takze prerobit to na oddychovu zonu nie je nic cudne, nemozne..

ODPOVEDAŤ jejdanenky | 7. 10. 2019, 08:56

To parkovisko tam mohlo ostať, len to mali trochu zútulniť. Miesto blata tam osadiť zatrávňovaciu dlažbu. Takto tie stovky áut skončia na chodníkoch kade-take. Buďme radi že neosadzujú park. miesta a hlavne chodníky.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter