Doprava a parkovanie 2. január 2018

Patria zastávky tzv. viedenského typu do Bratislavy? (VIDEO)


(Bratislavský kuriér, rl) - Bratislava má od konca augusta 2014 zatiaľ jedinú zastávku tzv. viedenského typu na Radlinského ulici.

Odvtedy ubehol nejaký ten čas a my sme sa boli koncom roka 2017 pozrieť, ako funguje. Máte s ňou skúsenosti? Aké? Napíšte nám na: redakcia@bakurier.sk

Vzhľadom na zvyšujúci sa počet áut v hlavnom meste a pomerne úzke ulice, sa stred mesta, najmä počas špičiek a prípadných problémov (dopravné nehody, oprava ciest), začal upchávať.

Doprava kolabuje aj pri zlom počasí a problémy sú aj s kapacitnou (ne)priepustnosťou križovatiek.

Vzhľadom na to, že Radlinského ulica vyúsťuje až na Račianske mýto, teda do jednej z najexponovanejších križovatiek mesta, sú na zastávke tzv. viedenského typu skúšaní tak vodiči, ako aj chodci.

Navyše, ulica naberá autá i električky aj z bočných ulíc, najmä z Vazovovej. Problémom je ale najmä smer Račianske mýto.

Autá totiž občas stoja v rade už od Vazovovej a stane sa, že sa upchá aj celá zastávka viedenského typu.

Tu je názor jedného z vodičov z internetu (cas.sk): „Prosím, len nie ďalší paškvil „viedenského“ typu. Ten pri Blumentáli nám stačí.

Keď som tade minule išiel, električka bola ešte aspoň 100 m od zastávky, ale ľudia sa už nahrnú na cestu a znemožnia mi prejazd.

Potom tam ostanem obkolesený a nemôžem ísť ďalej. Električka medzitým príde na zastávku, ľudia začnú nastupovať a vystupovať a samozrejme im vadí auto postavené priamo vo dverách.

Začne na mňa niekto húkať, že čo idem do zastávky, keď je tam električka. Je to naozaj pecka!“

Magistrát o zastávke viedenského typu

Magistrátu hlavného mesta sme adresovali v tejto súvislosti pár otázok: Ako hodnotí existenciu zastávky tzv. viedenského typu v Bratislave na Radlinského ulici?

Je to vhodný typ zastávok v hlavnom meste? Ak áno-nie prečo?

Kde mesto plánuje s ich výstavbou ešte?

Odpoveď: „Integrovaná zastávka pre autobusy a električky umožňuje cestujúcim komfortnejšie prestupovanie medzi rôznymi druhmi dopravy na jednej ploche.

Zastávka „Blumentál“ na Radlinského ulici bola prvá takáto zastávka s nástupiskom tzv. viedenského typu v Bratislave.

Z tohto dôvodu spočiatku vznikali kolízne situácie medzi cestujúcimi a vodičmi automobilov, ktorí si na zastavovanie pred nástupišťami museli zvykať.

Zastávky takéhoto typu sa zriaďujú spravidla tam, kde nie je dostatočná šírka pre štandardný nástupný ostrovček, čo je častým prípadom práve v mestách.

Cieľom viedenských typov zastávok je predovšetkým zabezpečenie bezpečného a pohodlného nástupu a výstupu cestujúcich.

Zastávka viedenského typu je pozitívom aj pre seniorov a hendikepované osoby, ktorí by inak vystupovali buď priamo na vozovku, ktorá má voči električke vysoký výškový rozdiel, alebo na úzky ostrovček, ktorý by neposkytoval dostatočný priestor pre neobmedzený pohyb takýchto osôb.

Hlavné mesto plánuje aj naďalej výstavbu zastávky viedenského typu tam, kde to bude vhodné riešenie.

To je vždy potrebné overiť projektovou dokumentáciou a súhlasom dotknutých orgánov, vrátane Krajského dopravného inšpektorátu Policajného zboru“.

Počas asi hodinového pozorovania na tvári miesta, na zastávke Blumentál, sme videli, aký náročný je tento typ zastávky na pozornosť vodičov i chodcov (video).

Je to vec zvyku, Je však otázne, či si Bratislavčania zvyknú keďže je len jedna. Muselo by ich byť omnoho viac.

Podobne, ako si vodiči a chodci zatiaľ nezvykli na rešpektovanie cyklistov na cestách a cyklochodníkoch, pretože k tomu neboli nikdy vedení.

Hlavné mesto ale sľubuje od roku 2016 ďalšie zastávky tzv. viedenského typu.

Nová má pribudnúť na Laurinskej ulici. Pred ňou sa ešte mala vybudovať zastávka na Špitálskej v rámci rekonštrukcie električkovej trate.

Výstavba ale bola zrušená kvôli nesúhlasu obyvateľov.

Zatiaľ sa nevie, kedy mesto zruší dočasné zastávky MHD na nám SNP a na Špitálskej ulici.

Má ich nahradiť spomínaná zastávka tzv. viedenského typu medzi Námestím SNP a východom z Laurinskej ulice, pri Manderláku. Mesto ju sľubovalo už v roku 217.

Zastávka má mať 31-34 metrov a náklady majú byť okolo 200-tisíc eur.  

(rl, red)

Foto a video: BK a Slovak Lines

O zastávke na Nám SNP sme písali tu.

Zastávka električky vo Viedni

Zastávka viedenského typu je názov pre typ stavebného usporiadania električkovej zastávky, v ktorej nástupište je tvorené úsekom vozovky zvýšeným úplne alebo takmer úplne na úroveň chodníka. Účelom tohto usporiadania je zvýšenie bezpečnosti dopravy a uľahčenie nástupu a výstupu. Zvýšenie vozovky má podobný účinok ako spomaľovací prah, výrazne upozorňuje vodiča motorových vozidiel na prítomnosť zastávky. Tento typ sa používa napríklad v Českej republike pri električkách v miestach, kde v minulosti býval nástup cez nezvýšenú vozovku, teda tam, kde nie je možné zriadiť nástupný ostrovček alebo nástupište priamo v rámci električkového pásu. (sk.wikipedia.org)

1 komentár
ODPOVEDAŤ jejdanenky | 3. 1. 2018, 17:57

Vážená redakcia, doporučuejm si natočiť túto zástavku okolo 16,30-18. h. kedy je dopravná špička. Pretože vďaka KDI prichádzajú smerom k Račianskemu Mýtu 2 prúdy vozidiel, ktoré zablokujú trať električiek smerom k Račku, takže sa celá časť až po zástavku Blumentál ucpe a cestujúci sú uväznení na nástupišti medzi električkami a autami. je to tam životu nebezpečné, mesto by malo tlačiť KDI na zrušenie jedného odbočovacieho pruhu z vazovovej smerom k račku ako to bolo pred vybudovaním tejto zástavky. Čo je dôležitejšie? Rýchlosť pre autá alebo bezpečenie pre cestujúcich v MHD?

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter