Doprava a parkovanie 16. október 2018

Parkovanie na Železnej: Raj papúč a pokút?


Poznáte to určite mnohí: v sobotu chcete zaparkovať na jednom z parkovísk na Železnej studienke. Márna saha, všetky miesta sú obsadené.

Chvíľu krúžite s nádejou, že sa niečo uvoľní. Napokon rezignujete a zaparkujete pod Červeným mostom.

Z kufra auta vytiahnete detský kočík, prípadne aj malý bicyklík pre druhé dieťa a poďho s drobizgom na Partizánsku lúku. Lokalita je ako stvorená pre detské šantenie a hry.

Keď sa deti dostatočne pobavili a unavili, vraciate sa domov. Zostanete však nemilo prekvapený. Na pneumatike máte nasadenú papuču od mestskej polície.

Pokutovanie v zákaze vjazdu na Železnej

Ak máte šťastie, mestský policajt sa nad vami „zľutuje“ a vyrieši to pohovorom. Častejšie sa to ale skončí pokutou.

Zaparkovali ste totiž mimo vyhradené parkovanie. Ale - je tento postup policajtov adekvátny kritickej situácii, ktorá je na Železnej známa už roky? Magistrát a poslaci nedokázali nepríjemnú situáciu aspoň zmierniť.

Najmä počas víkendov chodia na toto miesto mestskí policajti na „istotu“. Vždy tu niekto parkuje na tráve, či pod mostom, alebo aj v zákaze vjazdu.

Stanovisko mestskej polície Bratislava k našim otázkam bolo stručné. Pýtali sme sa, čo robí mestskej polícii pri dohliadaní na nesprávne parkovanie najväčšie problémy?

Parkovanie na nepovolených miestach sa totiž opakuje... „Ktoré miesta pokutujete? Koľko pokút dáte za jeden mesiac? Kde dávate papuče a na čo sa vodiči pri pokutách najviac vyhovárajú, či hnevajú?

Čo by prospelo tomuto miestu, aby mohli pokojne zaparkovať rodiny s deťmi, či imobilní a pod. bez toho, aby mali stres z papuče, či pokuty?

ODPOVEĎ: „Mestskí policajti vykonávajú službu aj v tejto Vami uvedenej lokality a v súlade so zákon riešia vodičov, ktorí parkujú svoje vozidlá na chodníku a nedodržia 1,5m vzdialenosť, ako aj tých vodičov, ktorí v tejto lokalite nedodržia zákaz vjazdu“.

Snahy o nové parkovisko stroskotali

Bratislavský kuriér nie je zástancom ťahania áut do Lesoparku. Množstvo ľudí dokáže využiť na cestu na Železnú studienku MHD.

Pre niektorých je ale cestovanie verejnou dopravou problematickejšie. Ide najmä o rodiny s deťmi, imobilných, cyklistov, ktorí nastupujú na svojho „tátoša“ na Železnej, starších ľudí so zdravotnými problémami a podobne.

Na tejto "tráve" dostanete občas papuču...

Pred istým časom skupina poslancov navrhla, aby bolo pod Červeným mostom zriadené nové parkovisko s tým, že zároveň sa vybuduje aj elektronický systém. Ten by v okolí kruhovej križovatky informoval vodičov, či sú parkovacie miesta voľné, alebo obsadené.

Značne by sa tým „vyčistil“ vzduch, pretože vodiči by nevchádzali za zmienenú križovatku k parkoviskám a nezapĺňali by autami Ulicu mládeže, ktorá je v úseku nad Partizánskou lúkou plná ľudí i cyklistov.

Zámer stroskotal na neochote mnohých mestských poslancov, či odpore „aktivistov“. Hlasovanie

dopadlo negatívne. V súčasnosti sa kruhová križovatka na ulici Cesta na Červený most opravuje. Elektronický parkovací systém tam ale nepribudne...

Ideálne riešenie asi neexistuje. Možnosti parkovania sú aj pri Tesco Lamač, zopár miest je v bývalej Vojenskej nemocnici, ale ich počet je zanedbateľný. Hlavné mesto nedokázalo vytvoriť verejné parkovanie v okolí.

Zato povolilo výstavbu obrovských administratívnych komplexov na pozemkoch v okolí Patrónky, ktoré zrejme čiastočne mohli daný problém s parkovaním riešiť.

(rl)

Foto: BK

1 komentár
ODPOVEDAŤ jajty | 17. 10. 2018, 18:55

neschopnosť terajších komunálnych poslamcov je zarážajúca. Nie som síce za ťahanie áut do prírody, často sú ale rodiny s deťmi odkázaní na auto, veď mamičky často idú s koíkom a vláčia malý bicykel, trojkolku aj dieťa za ruku. Nech si to naši komunálnici vyskúšajú, už asi zabudli aké to je mať 2-3 deti a ešte na nich dávať pozor, keď nevládzu vláčiť ich na rukách a pod. To parkovisko pod mostom bolo ideálne na rozšírenie parkoviska, lenže politikom je jednoduchšie nerieišť nič a nechať radšej likvidovať trávnik (s pokutami udelenými za státie na bývalej zeleni súhlasím-viď fotka hore, pretože tú zeleň zlkvidovali autá). Ale vinní sú politici že neschálili legálne parkovisko na mieste kde by nezavadzovalo. Farizejeri sú to.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter