Doprava a parkovanie 11. február 2020

PARKOVANIE: Ako je to s parkovaním na chodníkoch podľa nového cestného zákona?


(Bratislava/Bratislavský kuriér, rl) – Vzhľadom na mnohé Vaše sťažnosti týkajúce sa parkovania na chodníkoch a zakladania papúč mestskou políciou, sa opäť vraciame k cestnému zákonu, ktorého novela platí od 1. decembra 2019. Kde sa už nedá parkovať a predtým sa dalo?

Na sociálnych sieťach sme si všimli mnoho Vašich ponôs typu: „Susedia, parkovanie definitívne skončilo na chodníku pri našich domoch..“  Alebo: „Tiež nechápem, podľa akých kritérií sa môže jazdiť po chodníku, pretože niekde sa môže, inde máte papuču aj za jedno koleso na chodníku.

Na druhej strane ma iritujú múdre reči o tom, ako má žiť človek bez auta...stavajú sa stále nové domy, ľudí pribúda, no kapacita ciest, ani parkovacích miest sa nezvyšuje...“. a podobne atď., atď.

PO NOVOM platí, že od 1.12. 2019 sa môže parkovať iba na chodníkoch, ktoré sú popri ceste. A môžu tak robiť iba vozidlá  hmotnosťou nižšou ako 3,5 tony. Novela (konečne)

ZAKAZUJE jazdu po chodníku, pričom možnosť zaparkovať na chodníku s povinnosťou dodržania 1,5 m pre chodca je zachovaná.

Nedávno sme sa obrátili na bratislavskú mestskú políciu s otázkou, aby nám objasnila, prečo MsP zakladá papuče často aj tam, kde to predtým nerobila. Tu je odpoveď v plnom znení:  

„Jednou z úloh mestskej polície je aj kontrola dodržiavania zákonom vymedzených pravidiel v statickej doprave v uliciach nášho hlavného mesta, pričom zistenie akéhokoľvek protiprávneho konania musia mestskí policajti vyriešiť zákonným spôsobom. Parkovanie na chodníkoch rieši novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke § 52 ods. 2..
§52 ods. 2 zákona č. 8/2020 Z. z. o cestnej premávke

§ 52 (2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí pre cyklistov podľa § 55 ods. 1, pre vodičov samovyvažovacieho vozidla podľa § 55a ods. 2, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg na okraji chodníka priľahlého k ceste, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m okrem zóny s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a zóny s plateným alebo regulovaným státím.

Pri zastavení alebo státí podľa prvej vety možno vchádzať na chodník a vychádzať z neho len v mieste zastavenia alebo státia vozidla a nemožno pritom prekonávať zábrany chrániace chodník pred zastavením alebo státím vozidiel.

V zóne s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a v zóne s plateným alebo regulovaným státím je však na chodníku povolené zastavenie alebo státie bicykla a motocykla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m“. Toľko mestská polícia.

Zákon konečne myslel aj na všetkých chodcov a hlavne na deti, či rodičov s kočíkmi a pod. Často sa stávalo, že vodiči si kvôli parkovaniu veselo jazdili po chodníkoch a ohrozovali peších.

Tomu má byť koniec. V praxi to znamená, že ak ste doteraz autom parkovali povedzme tesne pri fasáde domu a k nemu ste sa dostali po chodníku, je to porušenie predpisov a môžete za to dostať pokutu, alebo aj „papuču“. Chodník, je totiž od slova chodiť.

(rl)

Ilustr. foto: Archív Br. kuriér
10 komentárov
ODPOVEDAŤ Klára | 11. 2. 2022, 17:22

Keď chodník patrí len chodcom čo tam hľadajú kolobežky, bicykle a iné vozítka?

ODPOVEDAŤ Gustáv Voda | 7. 6. 2021, 14:41

Ľudia sa tu hádajú a zatiaľ developeri s našimi politikmi si mastia vrecká. Je tu minimálne 10 ráz viac bytov a 10 ráz viac áut ako napr. v roku 1990. Ale žiadne parkoviská, cesty sa rozpadajú. Infraštruktúra dostáva po nose, ale vždy sa nájde blb, ktorý to ešte zhorší. Gratulujem. Tým som chcel len povedať , že naši politici aj regionálni stoja za h.....!!!!

ODPOVEDAŤ Peter | 31. 3. 2021, 22:06

Prosba - statie na chodniku v obytnej zone Peter Urban komu krpzzaprevencia pred 3 minútamiPodrobnosti Dobry den Trochu sa stracam v zakonoch preto prosim o pomoc a najma radu. Mozem stat (parkovat) s vozidlom do 3500kg v obytnej zone na chodniku priľahlého k ceste, pricom necham volny priestor na chodniku 1,5m pre chodcov? Na ceste sa nenachadza ina znacka ako obytna zona. Zjednodusene, v obytnej zone je viac ako 3m siroky chodnik pri ceste, mozem na nom parkovat ak necham 1.5m prechod pre chodcov? Dakujem za odpoved.

ODPOVEDAŤ BAdubravka | 21. 2. 2021, 17:02

Dobry den, ak sa napr. stahuje a nie je mozne zastavit so stahovacim autom inak ako pred domom na chodniku, treba si ziadat povolenie od MsP na vjazd na chodnik pocas vykladky/nakladky vozidla?

ODPOVEDAŤ Erika KováčováByvam na Vavilovovej 22 p | 18. 6. 2020, 13:35

Byvam na Vavilovovej22 v PETRZALKE PRED DOMOM JE CHODNIK KDE PARKOVALI AUTA MINULY RO DOSLA POLICIA DAVALI PAPUCE CHCEM LEN VEDIET MANZEL JE TAZKO CHORY MAME PARKOVACI PREUKAZ CI SYN MOZE DOVIEST MANZELA VYLOZIT HO PRED VCHODOM A ZOSTAT PARKOVAT ALEBO MUSI Z AUTOM ODIST .DAKUJEM

Viera | 27. 7. 2020, 11:48

Nemôže, za parkovanie na nefunkčnom chodníku v Karlovej Vsi mi mestsky policajti dali pokutu. Tiez som ťažko zdravotne postihnutá. To tým “ochrancom bezpečnosti” nevysvetlíte. Názor nech si urobí každý sám.

ODPOVEDAŤ Peterr | 13. 2. 2020, 07:26

1,5 metra, to aky blb vymyslel? Ved kilometre chodnikov s starej casti KE ma ledva meter. To pokutujuju obrubníky

jej | 13. 2. 2020, 09:02

Preto treba zakázať parkovanie na chodníkoch úplne.

ODPOVEDAŤ RRQQ | 12. 2. 2020, 20:15

No snáď sa pre chodcov čosi polepší. Doteraz je to iba obyčajná divočina parkujúcich aut a hlavne ich majiteľov.

ODPOVEDAŤ blesk | 12. 2. 2020, 08:28

Parkovanie na chodníkoch treba zakázať úplne. Chodníky sú pre chodcov, nie pre autá. Aké absurdity sa dejú, nech sa páči (kuriér naráížal do chodca na chodníku, lebo ho spomaľoval!!!!). Možné len v tejto krajine) Ohrozovať a zrážať chodca na chodníku! https://www.bratislavskenoviny.sk/nasa-tema/58328-kurier-s-dodavkou-stal-na-chodniku-ale-ked-videl-ze-ho-fotia-urobil-toto

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter