Doprava a parkovanie 18. september 2018

Obnova Mlynských nív a výstavba autobusovej stanice idú podľa plánu


Rozsiahla rekonštrukcia ulice Mlynské nivy v Bratislave a výstavba priľahlej novej autobusovej stanice idú podľa plánu a časového harmonogramu.

Po utorkovom kontrolnom dni na oboch stavbách to uviedli zástupcovia hlavného mesta a investora HB Reavis, ktorý práce realizuje.

Vynovenú ulicu Mlynské nivy by mali Bratislavčania dostať na jeseň 2019, novú autobusovú stanicu v roku 2020.

Ulica Mlynské nivy sa postupne mení na nový bratislavský bulvár, ktorý bude mať kompletne obnovenú dopravnú a technickú infraštruktúru nad aj pod jej povrchom.

Rekonštrukciu realizuje investor na vlastné náklady, celková investícia do infraštruktúry v celej zóne Nové Nivy je odhadovaná na 40 miliónov eur.

Obnova ulice sa aktuálne nachádza v prvej fáze, ktorá sa začala v máji, a potrvá do jesene za plnej prevádzky automobilovej a autobusovej dopravy.

"Od mája sme sa pustili do obnovy infraštruktúry na južnej strane ulice Mlynské nivy, kde obnovujeme verejný vodovod, plynovod, rozvody vysokého napätia, optické káble, káble verejného osvetlenia i samotnú cestnú komunikáciu," priblížil Jakub Gossányi z HB Reavis. 

Prednedávnom investor pristúpil k budovaniu podzemného kruhového objazdu a má za sebou prípravné práce k výmene sútokovej komory pod križovatkou Mlynské nivy – Karadžičova.

Koncom jesene investor pristúpi k druhej fáze rekonštrukcie, ktorá bude prebiehať na severnej časti ulice.

Predmetom rekonštrukcie budú podľa Gossányiho aj naďalej predovšetkým inžinierske, dopravné, líniové a vodné stavby.

"Celkovo sa počas nej dotkneme približne 95 stavebných objektov, medzi nimi aj niekoľko sto rokov starej kanalizácie ešte z čias Márie Terézie," uviedol.

Na ulici má po rekonštrukcii pribudnúť v každom smere jeden jazdný pruh, podzemný kruhový objazd, cyklotrasy, nové chodníky a zeleň. Investor tam sľubuje vyše 150 stromov.

Aj v prípade výstavby novej autobusovej stanice pokračuje podľa developera i mesta všetko podľa harmonogramu. "Stavba je momentálne rozdelená na viacero celkov.

Výrazne napreduje Nivy Tower. Na Stanici Nivy pracujeme na základovej doske, v niektorých častiach sa už dostávame do mínus prvého a druhého podlažia.

O rok by už mohol byť celý skelet hotový, je to teraz výrazne o betonáži. Termín dokončenia v roku 2020 naďalej platí," povedal Gossányi.

Nová autobusová stanica bude kombináciou medzinárodného autobusového terminálu, nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy.

Výstavba projektu Stanica Nivy, ktorý má celkovo stáť 345 miliónov eur, sa začala v máji 2017 prácami na administratívnej budove Nivy Tower. 

Asanačné práce na mieste starej autobusovej stanice sa začali v októbri minulého roka a boli dokončené v januári tohto roka. 

Funkciu doterajšej autobusovej stanice plní náhradná autobusová stanica na Bottovej ulici v Bratislave.

(TASR)
Foto: BK-orig. -c-
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter