Doprava a parkovanie 24. august 2018

DUNAJ: Nízka hladina rieky obmedzila plavbu lodí v Bratislave a jej okolí


Vzhľadom na nízku hladinu Dunaja, si Bratislavčania určite všimli obmedzenú premávku lodí na rieke v týchto dňoch.

Ako nás informovali zo spoločnosti Verejné prístavy a.s.,(VP) k 22. augustu evidovali pomerne veľké množstvo plavidiel, ktoré sú pristavené o nábrežné hrany, predovšetkým v Zimnom prístave a bazéne Pálenisko.


Nákladný prístavy Bratislava

Podľa VP bol naposledy zaznamenaný počet (odchod/príchod) 16. augusta tri plavidlá za jeden deň. V štandardný deň to zvykne bývať okolo 20 plavidiel denne. V súčasnosti buď žiadne, alebo maximálne jedno plavidlo denne.

Osobné lode (výletné BA-Viedeň)

Od 15. augusta je podľa VP a.s. odstavený typ plavidiel rýchlolodí, ktoré majú tzv. klzákový spôsob plavby. Sú odstavené v Severnom bazéne, nakoľko momentálna situácia neumožňuje ich plavbu (ponor pri pristavení plavidla 2,2 m) .

Minimálne ešte týždeň tieto osobné lode premávať nebudú.

Osobné kajutové lode – turistické:

Podľa Verejných prístavov a.s., musia často plavidlá zrušiť pristátia v prístavoch Bratislava, Komárno, Štúrovo v dôsledku nízkeho stavu vodnej hladiny na miestach prístavných polôh.

Pri týchto typoch plavidiel je potrebná hĺbka v rozmedzí od 1,6 po 1,9 m. „Nedá sa to vyčísliť, je to operátormi riešené operatívne.

Zvyknú tiež ostávať v osobnom prístave Bratislava dlhšie než je zvykom, nakoľko niektoré úseky horného Dunaja smerom na Viedeň sú ťažšie splavné,“ dodala spoločnosť Verejné prístavy.

(rl)

Ilustračné foto: BK-orig.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter