Doprava a parkovanie 1. január 2019

DOPRAVA: Ako dobre jazdiť v Bratislave (nielen) v roku 2019? Vaše návody, rady a postrehy


(Bratislavský kuriér, rl) - Občas sa v médiách i na sociálnych sieťach objavia rôzne sťažnosti na to, že vodiči v Bratislave, resp. po meste, nevedia jazdiť.

Nedá sa to samozrejme zovšeobecňovať. Niekto jazdí lepšie, iný horšie.

Dôležité asi bude, aby všetci tí, ktorí bratislavskú mestskú premávku kritizujú, priložili trochu ruku k dielu a pomohli praktickými radami, či skúsenosťami situáciu zlepšovať.

Správna jazda v Bratislave môže podstatne zrýchliť a „prevzdušniť“ v súčasnosti čoraz viac hustnúcu a kolabujúcu dopravu v hlavnom meste.

Jazda po Bratislave je v mnohých ohľadoch špecifická. Aj preto Bratislavský kuriér prichádza s nápadom, ktorý by mohol aspoň svojou malou „kvapkou“ pomôcť zlepšovať premávku v hlavnom meste.

Ide o akési vytvorenie návodu "Ako dobre jazdiť v Bratislave". Princíp je jednoduchý.

NÁVOD je zoradený abecedne, aby bol čo najviac prehľadný.

Každého, koho napadne chyba v jazdení pri danom písmenku, ju pripíše a k nej hneď pripíše aj návod, ako to má podľa neho byť správne.

Bratislavský kuriér bude Vami pripísané príspevky - chyby, postrehy a odporúčania priebežne zverejňovať na svojej webovej stránke a fcb.

Prosíme Vás, aby príspevky boli maximálne stručné a výstižné.

Redakcia si vyhradzuje právo nezverejňovať príspevky, ktoré by prekročili všeobecne akceptované morálne zásady.

Chceme pripomenúť, že nejde o diskusiu, ale o tvorbu určitých zásad.

Vaše príspevky môže posielať mailom (redakcia@baklurier.sk), alebo ich písať na fcb. Zaradíme aj anonymné príspevky, ak budú stručné a konštruktívne.

NÁVOD budeme spolu tvoriť tak dlho, ako bude potrebné. Ak príspevky doňho ustanú, zverejníme ho celý.

Príklad: Písmeno „N“ - nepozornosť. CHYBNÁ JAZDA: Niektorí vodiči sa v aute zaoberajú všetkým možným, len nie tomu, aby pozorne sledovali premávku.

SPRÁVNA JAZDA: Pozorne sledujte premávku a nerobte nič, čo by mohlo oslabiť vašu pozornosť, pretože práve nepozornosť a rozptyľovanie najčastejšie vedie k dopravným nehodám.

Ako dobre jazdiť v Bratislave – niekoľko príkladov a námetov (nižšie)

(Bratislavský kuriér -c-)

A: Auto

Chybná jazda: Auto sa stáva zbraňou v rukách človeka, keď s ním vodič jazdí nebezpečne, alebo sa oňho nestará, či ho nevie dokonale ovládať.

Správna jazda: Vodič jazdí so svojím autom tak, aby rešpektoval ostatných účastníkov cestnej premávky.

Auto udržiava v dobrom technickom stave, pozná jeho ovládanie, je oboznámený so všetkými „gombíkami“ na palubnej doske a vie, ako jeho auto reaguje v rôznych situáciách.

B: Brzdenie

Chybná jazda: V Bratislave sa často jazdí systémom plyn-brzda-plyn-brzda...

Mnohí vodiči akoby nedokázali jazdiť inak. Mnohí (nielen) neskúsení vodiči už doplatili na brzdenie najmä keď trochu poprší.

Vtedy ich prudká brzda na poslednú úchvíľu, často nefunguje.

Správna jazda: Za normálnych okolností brzdite plynule, včas a nie prudko.

Ak sa už prudkému brzdeniu nedá vyhnúť, skúste (ak sa to dá) stočiť volant do voľného priestoru pred vami, aby ste sa vyhli nárazu do auta pred vami.

Na mokrej a šmykľavej vozovke sa brzí ináč ako na suchej. Brzdná dráha je dlhšia. Na to treba vždy pamätať.

C:

D:

E:

F:

G:

H:

CH

I:

J:

K:

L:

-Ľavý pruh - pripájanie sa

M:

-Myšičkovanie

N:

O:

-Otáčanie sa

-Odbáčanie z ľavého pruhu

-Odstup o d áut

P:

-Parkovanie

-Prekročenie rýchlosti

-Pomalá jazda

-Priechody pre chodcov

-Pripájací pruh

-Prehľad/predvídavosť

R:

-Rýchlosť

S:

-Státie

T:

U:

V:

Večerná (nočná)jazda

Z:

-Zipsovanie

-Zápcha – jazda

-Zastavenie (v križovatke + inde)

1 komentár
ODPOVEDAŤ J | 2. 1. 2019, 01:35

A: Nekomplikujte to dlhym zoznamom, lebo to nikto nebude citat a uz vobec nie si pamatat. Riadte sa tymito zakladmi: 1. kym nejazdite dokonale excelentne, ne* ..nehrajte sa s telefonmi! 2. vyuzivajte celu dlzku pripajacich pruhov!!! Najviac spomaluje dopravu ked napr. neskuseny polovodic na zaciatku pripajacieho pruhu dupne na brzdu a odstavi vsetkych za nim na 0, namiesto toho aby pouzil celych 200 metrov na zrychlenie a plynule zaradenie sa. Nebojte sa ved ti v priebeznom vas pustia! (napr z Dolnozemskej na obchvat) 3. hadzte blinkre vsade, hlavne na kruhacoch, lebo ma z vas vystre! 4. ak chcete ist predpisovo alebo este pomalsie, drzte sa na pravej strane cesty a nezavadzajte rychlejsim! Mierne prekrocenie sa v istych (od ludi odlahlych, bezpecnych, prehladnych) usekoch toleruje, lebo je nevyhnutne pre plynulost premavky.

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter