Doprava a parkovanie 6. január 2022

Bratislave má pribudnúť 11 nových hybridných trolejbusov


Dopravný podnik Bratislava (DPB), prevádzkovateľ mestskej hromadnej dopravy v hlavnom meste, vyhodnotil súťaž na dodávateľa 11 nízkopodlažných hybridných trolejbusov.

V súťaži boli predložené tri ponuky. Úspešnou sa stala ponuka od spoločnosti SOR Libchavy s celkovou cenou 5,1 milióna eur bez DPH. Informoval o tom hovorca DPB Martin Chlebovec.

Predpokladaná hodnota zákazky bola pritom vo výške 7,2 milióna eur bez DPH. Podnik plánuje nákup trolejbusov spolufinancovať z Európskych štrukturálnych investičných fondov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

"Oproti predchádzajúcemu nákupu vozidiel tejto kategórie, ktorý bol realizovaný v roku 2013, dosiahol podnik pri porovnateľnom trolejbuse vybavenom doplnkovým naftovým pohonom úsporu takmer 37.000 eur bez DPH na jednom kuse," spresnil Chlebovec.

Trolejbusy budú napájané z elektrickej trakčnej siete a vlastnej batérie

Po uplynutí zákonných lehôt a kontrolných procesov chce DPB pristúpiť k podpisu zmluvy s víťazom tendra. Trolejbusy budú dodané na základe jednej objednávky. Jej zadanie je DPB ako objednávateľ oprávnený podmieniť poskytnutím nenávratného finančného príspevku na základe zmluvy o financovaní, či schválením dotačných finančných prostriedkov od hlavného mesta na nákup trolejbusov. Dodacia lehota je stanovená najneskôr do 18 mesiacov od zadania objednávky.

Bratislavský mestský dopravca súťažil trolejbusy dĺžkovej kategórie 12 metrov. Teda krátke vozidlá napájané z elektrickej trakčnej siete a z vlastnej batérie dobíjanej z trakčnej siete. Oproti minulosti tak budú ekologickejšie.

Spoločnosť SOR Libchavy v súťaži zvíťazila s ponúkaným trolejbusom typu SOR TNS 12.

TASR, foto: DPB

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter