Doprava a parkovanie 26. september 2023

Bratislavčania preparkujte včas! Od októbra vám hrozia pokuty do 150 eur


Mestská polícia (MsP) v Bratislave na svojej webovej stránke informuje vodičov, že od nedele (1. 10.) začne platiť novela zákona o cestnej premávke. Tá zakazuje parkovanie na chodníkoch. Polícia preto vyzýva obyvateľov hlavného mesta, aby auto preparkovali už skôr. Vyhnú sa tak pokutám.

Preverovať a priorizovať

Prvé oznamy očakáva polícia, zo skúseností z minulosti, už krátko po polnoci. Všetky oznamy bude preverovať priamo v teréne a zistené porušenia riešiť. MsP očakáva, že prípadov bude prvé mesiace veľa. Pripravuje sa na ich prioritizáciu podľa ohrozenia života a zdravia ľudí.

Takýmito sú podľa polície napríklad nebezpečné parkovanie vozidiel na a pri priechodoch pre chodcov, jazda po chodníkoch alebo cyklochodníkoch, parkovanie v križovatkách.

Bratislavská polícia plánuje často pristupovať k čo najrýchlejšiemu riešeniu v teréne a to sankcionovaniu ľudí, ktorí porušujú zákon, skrz inštitút objektívnej zodpovednosti. „Pri takto riešených situáciách príde pokuta majiteľovi alebo majiteľke vozidla na adresu trvalého bydliska. Výška pokuty je pritom pevne stanovená na 78 eur. Ak držiteľ vozidla pokutu uhradí do 15 dní od jej doručenia, znižuje sa na 2/3 sumy, čo je 52 eur,“ informuje MsP.

Závažný priestupok bude pokutovaný blokovou pokutou do 150 eur

Naopak v prípade riešenia priestupku priamo na mieste sa pokuta v blokovom konaní môže vyšplhať do výšky 50 eur. Ak sa vodič dopustí závažného dopravného priestupku, hrozí bloková pokuta do 150 eur.

Polícia plánuje posilniť denné služby

Mestská polícia v súčasnosti analyzuje vyťaženie hliadok s tým, že plánuje posilniť denné služby, aby vedela zvládnuť nápor volajúcich. „Momentálne tiež vyhodnocuje, v ktorých oblastiach je situácia s parkovaním vozidiel na chodníkoch najkritickejšia, teda kde najviac ohrozujú chodcov. Na tieto úseky sa bude zameriavať intenzívnejšie,“ uviedla polícia.

V uliciach beží informačná kampaň

Aktuálne tiež prebieha informačná kampaň, v rámci ktorej policajti upozorňujú prostredníctvom informačných nálepiek priamo v teréne šoférky a vodičov na zmeny.

Zákaz parkovania na chodníkoch bude platiť celoplošne. Výnimkou budú len úseky, na ktorých to umožní príslušné dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Parkovať na chodníkoch budú môcť aj naďalej bicykle, kolobežky (aj s pomocným motorčekom) a motocykle, pri ktorých ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

Bak,

Zdroj: MSP

 

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter