Doprava a parkovanie 12. november 2018

Bratislava a Košice neprídu o DPH z eurofondových dopravných projektov


Európska komisia prijala argumentáciu Slovenska, uznala DPH ako oprávnený náklad na financovanie eurofondových dopravných projektov a vráti Bratislave a Košiciam milióny eur.

Dve najväčšie slovenské mestá platili modernizáciu električkovej dopravy z európskych fondov.

Obidvom však hrozilo, že budú musieť časť európskych peňazí vrátiť do rozpočtu EÚ. Dôvodom mala byť zmena pravidiel účtovania DPH pri eurofondových projektoch na dopravné stavby.

Európska legislatíva pre eurofondy totiž umožňuje započítať DPH ako oprávnený výdavok len ak je konečným výdavkom prijímateľa, čiže ho nemôže žiadať štát o jej vrátenie.

Podľa rezortu dopravy sa nové účtovanie dokonca mohlo týkať všetkých operačných programov, kde sú prijímateľmi dotácie obce alebo mestá.

Slovenská vláda v Bruseli lobovala za to, aby DPH pri eurofondových dopravných projektoch bola naďalej považovaná za oprávnený náklad.

To sa jej, ako v piatok 9. novembra informoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, nakoniec podarilo.

Bývalý košický primátor rozhodnutie Komisie označil za „výbornú správu pre celé Slovensko“.

„Po dlhých mesiacoch Európska komisia uznala argumentáciu štátu, vlády aj mesta, a peniaze za dopravné projekty sa vrátia,“ tlmočil rozhodnutie európskej exekutívy Raši.

Vláde sa podľa Rašiho podarilo Komisiu presvedčiť, že prijímateľom nenávratného finančného príspevku je samotné mesto, ktoré nie je platcom DPH a nie dopravný podnik.

„Mestá teda nie sú prijímateľmi dvojitej výhody, keďže nedostávajú preplatenú DPH zo strany štátu, ani zo strany Európskej komisie,“ dodal.

Ako minulý rok informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, vrátenia časti európskych peňazí hrozilo aj hlavnému mestu.

To z eurofondov modernizovalo električkové radiály a výstavby nosného systému mestskej hromadnej dopravy. Nesrovnal vtedy tvrdil, že Bratislava takto moôže prísť až o 78 miliónov eur.

(red, zdroj: euroactiv)

Foto: Archív BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter