Aktuálne dianie 4. december 2019

Primátor M. Vallo v Starej tržnici: Nemáme zázračný recept na to, ako zlepšiť automobilovú dopravu v Bratislave


(Bratislavský kuriér/Na vlastné oči/rl) - Primátor predstúpil 3. decembra, teda takmer po roku od svojho nástupu do úradu (7.12. 2018), pred obyvateľov mesta v Starej tržnici, aby dokumentoval, čo sa mestu za rok podarilo urobiť.

Záujem obyvateľov bol zjavne malý, keď sa v sále tržnice zišlo odhadom do 300 ľudí.

Vpredu sedeli mladí ľudia, zrejme študenti, v strede a vzadu potom obyvatelia, či pracovníci magistrátu. Niektorí obyvatelia aj stáli.

Po asi hodine vlastnej prezentácie, si primátor pozval dopredu časť svojho tímu, ktorý mu mal pomáhať pri odpovediach na aktuálne témy, ktoré odzneli najmä v prezentácii.

Tá obsahovala osem základných bodov, ktorými boli doprava, údržba, bezpečnosť, životné prostredie a zeleň, verejný priestor, magistrát a mestské organizácie, nájomné bývanie a verejné stretnutia.

M. Vallo napríklad vyjadril spokojnosť s prijatím parkovacej politiky, ktorá sa bude naplno uplatňovať od roku 2021.

Spomenul mestskú časť Nové Mesto, kde už s rezidenčným parkovaním začali. Primátor povedal, že dnes je situácia taká, že ktokoľvek môže v mestských častiach zaparkovať zadarmo. „To s musí zmeniť,“ uviedol.

Zároveň konštatoval, že mesto nemá zázračný recept na to, ako zlepšiť automobilovú dopravu v Bratislave.

Pripomenul, že v súčasnosti je v hlavnom meste registrovaných 300-tisíc áut a situácia v doprave bude horšia. Aj preto chcú rýchlejšiu, čistejšiu a spoľahlivejšiu MHD.

Tá rýchlejšia je podľa neho už realitou, keď sa z Rače dostane cestujúci rýchlejšie električkou po Račianske mýto, ako autom.

V súvislosti s maľovaním BUS-pruhov uviedol, že na ich základe sa na Štefánikovej ulici sa zrýchlila MHD zo 4 na 3 minúty, na Záhradníckej ulici zo 4 na 2 minúty. MHD sa zrýchlila aj na Gagarinovej.

Upriamil pozornosť aj na nákup 81 klimatizovaných autobusov a ak to dopadne dobre, bude to podľa neho „dobrý nákup“.

Venoval sa aj vedeniu trasy električky v zóne Eurovea (Chalupkova) a povedal, že v tejto lokalite je nutné riešiť MHD, keďže v budúcnosti sa tam ráta s 200-tisícovým pohybom ľudí denne.

K vedeniu trasy pred novým SND uviedol, že vyhral asi  najjednoduchší variant cez Pribinovu.

Mrzí ho meškanie rekonštrukcie Karlovesko-dúbravskej radiály a ubezpečil, že voči stavebníkovi budú uplatnené sankcie. 

Primátor Vallo sa venoval aj Obchodnej ulici a pripomenul, že na nej a v jej okolí je 11 kamier a že tento priestor je už dostatočne monitorovaný.

Týždenne od štvrtka do soboty od 19-tej do siedmej rána tu funguje tzv. zásahová jednotka.

Konštatoval, že aj keď záujem o prácu mestského policajta nie je veľký, nástupný plat do MsP je dnes už o pár eur vyšší ako v štátnej polícii. Bude podľa vlastných slov rád, ak sa podarí vybrať 30-50 nových ľudí na túto prácu. „V badžete na to peniaze sú“.

Primátor sa krátko venoval aj dlhodobému problému Pentagonu a drog, či aj 3400 hektárom lesa v Malých Karpatoch, ktoré obhospodaruje hlavné mesto prostredníctvom Mestských lesov v Bratislave (MLB). Tu zdôraznil, že v MLB sa nebude rúbať, lesy majú plniť športovú a rekreačnú funkciu.

V súvislosti s verejným priestorom oznámil, že 10. decembra mesto vypíše súťaž na Živé námestie (Nám SNP a okolie). Venoval sa aj mestským podnikom a výmenám manažmentov v nich, ale aj krátko magistrátu, kde uviedol, že magistrát má 700 zamestnancov a organizácie mesta spolu asi 3000 zamestnancov.

Mesto chce podľa neho po vzoru Budapešti, ktorá má 15 mestských kúpeľov, obnoviť Grossling a vrátiť mu kúpeľné využitie. Mesto chce podľa neho postaviť do konca volebného obdobia vyše 997 bytov s tým, že v súčasnosti ich má 900 oproti mestu Brno, ktoré ich má 28 500...

Venoval sa aj čistote v meste a odpadkovým košom, ktoré boli počas leta podľa neho tri týždne preplnené a nevynášali sa. Problém bol podľa neho s firmou, ktorá si neplnila svoje povinnosti. 

Nasledovali otázky obyvateľov a odpovede primátora a úradníkov magistrátu. Tie prinesieme v inom článku onedlho.

(rl)

Foto: Br. kuriér

1 komentár
ODPOVEDAŤ Martin | 4. 12. 2019, 16:57

Aké prekvapenie :(

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter