Aktuálne dianie 26. júl 2021

Dunaj ponúka veľmi veľa a pre každého, ale nevyužívame ho takmer nijako


Bez skromnosti možno povedať, že Dunaj je obrovským klenotom tohto mesta, no paradoxne história aktivít na tomto veľtoku je oveľa pestrejšia ako súčasnosť.  Rieku v oveľa väčšej miere využívala lodná doprava, ale taktiež rybolov mal svoje významné zastúpenie. Taktiež voľnočasové aktivity, ako napr. výletné plavby sa ešte začiatkom tohto storočia tešili veľkej obľube.

Známy Propeler fungoval v Bratislave vyše 100 rokov a naposledy previezol záujemcov na petržalskú stranu v roku 2003. K istému oživeniu síce prišlo aj v lete roku 2014, kedy loď Prešov previezla za 2 mesiace takmer 7-tisíc ľudí. To bola však labutia pieseň tejto lodnej ikony.

Dnes sú aktivity na Dunaji viacmenej v rukách súkromných spoločností, ktoré ponúkajú rôzne výletné a tematické plavby. Od výletov pre rodiny s deťmi, cez romantické plavby až po divoké rozlúčky so slobodou.

O tom, čo dnes Dunaj ponúka sme sa porozprávali s Michalom Litvom, dlhoročným kapitánom, sprievodcom, organizátorom výletov, ale aj kontrolórom... ktorého môžete denne stretnúť preháňať sa po Dunaji. Nakoľko premávka na Dunaji nie je taká frekventovaná ako v iných metropolách na Dunaji, je veľká šanca, že vidíte práve jeho.

Michal, tejto rieke si zasvätil takpovediac druhú polovicu svojho života, Čo ťa k tomu viedlo?

Po ukončení profesionálnej športovej kariéry beachvolejbalistu som sa rozhodoval, či sa stať hasičom alebo profesionálnym záchranárom. K vode som mal vždy veľmi blízko, som vášnivý rybár. Manželka v detstve jazdila na plachetniciach, a tak sme hneď  po zoznámení kúpili športový motorový čln, aby sme mohli spolu objavovať zákutia Dunaja. Najprv sme si prenajali malý motorový čln so 4-koňovým motorom ale na Dunaji sme ihneď pochopili, že treba kvôli prúdu silnejší.  Náš prvý čln bol speedster  s  90-koňovým motorom s krásnym červeno bielym designom z Talianska. Nad 5 koní, však bolo už treba absolvovať kurz vodcu malého plavidla a získať oprávnenie vodca malého plavidla.

Pri skúškach v budove Dopravného úradu som obdivoval prácu dopravných inšpektorov a akonáhle sa vyhlásilo výberové konanie, som kandidoval.  Bol som rád, že ma na túto prácu vybrali a každým dňom získavám nové skúsenosti. Prvé roky som pracoval ako plavebný inšpektor a dohliadal som na dodržiavanie zákona a bezpočnosť dopravy na Dunaji priamo zo služobnej lode. V posledných rokoch pracujem na Kapitanáte Dopravného úradu, kde komunikujem s veľkými osobnými a nákladnými loďami a riešim krízové situácie na Dunaji. Aj keď som za viac ako 10 rokov plavieb, spoznal každé zákutie Dunaja, žiadnu plavbu, či už súkromnú aleo pracovnú nepodceňujem, pretože bezpečnosť posádky je vždy na prvom mieste.

Manželka si otvorila školu LODICAK , kde vykonáva kurzy vodcu malého plavidla.              

Čiže práca sa ti stala koníčkom, ktorému si sa úplne oddal?

Presne tak, sezóna na Dunaji začína pre mňa v marci, kedy pomáham manželke s kurzami vodcu malého plavidla v jej škole LODICAK. A končí koncom októbra, kvôli chladnejšiemu počasiu. Baví ma novým kapitánom predávať moje skúsenosti, učiť ich bezpečnosť na Dunaji a ako inštruktor som za tie roky už získal veľa  dobrých priateľov. Okrem kurzov jej pomáham s výletnými plavbami Boattrip.sk. Okrem klasických plavieb ponúka pre deti Hľadanie pokladu na Dunaji. So starodávnou mapou v rukách, deti spoznávajú faunu a flóru Dunaja a učia sa základy navigácie.  Okrem dobrodružstva pre celú rodinu ich nakonci čaká truhlica s pokladom. Prevedieme ich najkrajšími časťami Dunaja, ako napr. zastávka pri hrade Devín, Rozprávka, Vlčie hrdlo, Bratislavská panoráma, atď... S rodinou a priateľmi sa venujeme aj vodným športom ako napríklad wakeboarding, jetski a ťahanie kolesa za ľoďou. Dovolenka na Dunaji je pre nás ideálna na relax a oddych. Okrem toho, ako som už spomínal, som vášnivý rybár a tak veľa času trávim na lodi s priateľmi  pri hľadaní vhodných miest.

Ako vnímaš potenciál rieky a jej využitie do budúcna?

Bol by som veľmi rád, keby obyvatelia Bratislavy využívali prepravu na Dunaji podobne ako v Benátkach. Napríklad, najrýchlejší spôsob ako sa dostať napríklad z Riverparku do Čuňova alebo z centra na Devín počas dopravnej špičky, je samozrejme na rýchlom motorovom člne. Manželka prevádzkuje ArtTaxi z galérie súčasného a moderného umenia  Viktoria´s Gallery River park, ktorý Vás preplaví buď na Tyršovo nábrežie alebo priamo do Múzea moderného umenia Danubiana v Čuňove. Som veľmi rád, že slovenské firmy využívajú plavby na Dunaji aj na teambuildingové aktivity a vodné športy, spojené s príjemnou návštevou reštaurácie.

Tvoje najkrajšie spomienky spojené s riekou?

Som vždy veľmi rád, keď môžem niekomu na Dunaji pomôcť. Viackrát som zachraňoval ľudí, ktorým sa pokazil motor alebo mali iný problém s plavidlom. Známi vedia, že som skoro stále na vode a tak ma kontaktujú v prípade potreby. V práci pravideľne riešim krízové situácie počas mojej služby. Rád by som bol, keby na kapitanáte bol k dispozícii aj vodný skúter, pre rýchle zásahy, pokiaľ napríklad niekto skočí z mosta. Naposledy sa mi podarilo vyloviť jedno dievča z Dunaja a zachrániť jej život. Bol som vo voľnom čase na člne na Dunaji, keď som periférne zbadal ako niečo letí z mosta Apollo. Okamžite som reagoval a dievča, som vylovil z Dunaja. Prúd je v týchto miestach veľmi silný a tak treba reagovať veľmi rýchlo. Mal som šťastie, že som bol práve na člne. 

 

Čo viete ponúknuť najmä prázdninujúcim deťom, ak sa rozhodnú zažiť niečo na našom veľtoku?

Každý z nás túžil plaviť sa do diaľav a objavovať ďaleké svety. Určite treba deti odtrhnúť od počítačových hier a sociálnych sietí a pozvať ich na plavbu po " krásnom modrom Dunaji". Rodičia, či starí rodičia  sa môžu na chvíľu vrátiť do detstva, kde skoro všetci vlastnia ateliérovú fotku v námorníckej rovnošate. K nej môže pribudnúť fotka vnúčaťa v námorníckom tričku. Na našej spoločnej plavbe Dunajom sa môžu starí rodičia s vnukmi nadchýnať panorámou Bratislavy, čo to sa dozvedieť o rybách, ktoré sa plavia Dunajom, o vode, aká je dôležitá pre všetko živé. Môže sa tak znovu obnoviť tradícia výletných plavieb po Dunaji, ktorá kedysi bola taká obľúbená. Lúštenie indícii, pravá pirátska opekačka, pravidlá kapitána a hravé spoznávanie dunajských brehov, kto by zabudol na takéto zážitky z detsva? Nalodte sa s nami na vlnu zážitkou a naši kapitáni, prispôsobia rýchlosť a náročnosť plavby, vašim predstavám a veku detí.

 

(pk, foto boattrip.sk)

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter