Aktuálne dianie 12. október 2021

Dlh Devína stále narastá, obyvatelia spustili petíciu za oddlženie mestskej časti


Obyvatelia bratislavského Devína spustili petíciu za oddlženie svojej mestskej časti, ktorá je pre dlhy od roku 2005 v nútenej správe. V petícii žiadajú primátora a poslancov hlavného mesta o bezodkladné a aktívne riešenie situácie. Devín je podľa nich dlhodobo obmedzený v rozvoji a plnohodnotnom napĺňaní základných potrieb jej obyvateľov. Nútená správa podľa nich neprináša žiadne zlepšenie a na jej výkon už boli vynaložené značné finančné prostriedky.

"Evidovaný dlh mestskej časti narástol na viac ako 12 miliónov eur. To predstavuje viac ako 14-násobok nášho aktuálneho ročného rozpočtu. Každý rok nútenej správy sa zvyšuje náš dlh o 350.000 eur. Situácia bude ešte horšia," upozorňujú signatári petície.

Udržiavaním nastoleného stavu a nútenej správy sa podľa nich situácia nezlepší. "Ľahostajnosť a nezáujem kompetentných bude naďalej tlačiť jeden z najvyhľadávanejších kútov Bratislavy do dlhovej špirály, z ktorej nebude úniku," konštatujú. Informácia o spustenej petícii sa objavila aj na webe mestskej časti. Starostka Devína Ľubica Kolková dlhodobo tvrdí, že každý, kto si to vie spočítať, vidí, že Devín sa sám z tejto situácie nedostane.

Snahy vymaniť sa z dlhov tvajú už niekoľko rokov

Snaha Devína dostať sa z dlhov trvá už niekoľko rokov. Rokovaniami s veriteľmi počas roka 2017 dosiahla samospráva prísľub, že pri splatení sumy 6,75 milióna eur by boli všetky jej záväzky vynulované a nútená správa by mohla byť ukončená. Devín však toľko peňazí nemá, preto chcel, aby mu v tejto situácii pomohlo hlavné mesto. Naň totiž v roku 2014 prešiel legislatívnou zmenou výkon nútenej správy z ministerstva financií.

V roku 2018 bratislavskí mestskí poslanci vyjadrili ochotu pomôcť mestskej časti dostať sa z nútenej správy a poverili vtedajšieho primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby v spolupráci s Devínom realizoval kroky k príprave dohody so všetkými veriteľmi mestskej časti, s cieľom vyrokovať podmienky jej oddlženia. Magistrát vtedy uviedol, že riešenie tejto otázky je veľmi komplikované po stránke finančnej legislatívy, ako aj v rovine dohody na úrovni samotného mesta. Nesrovnal deklaroval, že mesto musí v tejto veci postupovať podľa zákona. Ochotu pomôcť Devínu dostať sa z nútenej správy vyjadril v roku 2018 aj finančník Patrik Tkáč. Devínska samospráva s finančníkom o tejto možnosti aj rokovala.

Riešenie hlavné mesto ešte nepresdstavilo

Súčasný primátor Bratislavy Matúš Vallo v roku 2019 avizoval, že predstaví spôsob, ako vyriešiť zadlženosť Devína. Mesto potvrdilo aj rokovania na ministerstve financií, s niektorými veriteľmi Devína, ako aj s núteným správcom mestskej časti. Finálne riešenie hlavné mesto však doteraz ešte nepredstavilo.
Zadlžovanie Devína sa začalo v roku 1996, keď sa vytvorila skupina, ktorá chcela pod hlavičkou mestskej časti vyvíjať realitnú a developerskú činnosť.

TASR, foto: Devín

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter