Rozhovory z mesta 24. január 2023

Včelárka: Príroda začína byť v nerovnováhe. Zostáva len dúfať, že to včely zvládnu


Meniaca sa klíma a extrémy v počasí našich včelárov veľmi netešia. Následkom výkyvov teplôt môže častejšie dochádzať k úhynu včiel, čo vedie aj k zníženiu produkcie medu. Na dopady výkyvov počasia na chov včelstiev, ale aj na pozitívne účinky medu na náš organizmus sme sa pozreli s Janou Znášikovou z Mestských lesov v Bratislave.

Je potrebné sa o včelstvo starať aj v zime, alebo je to pre včelárov obdobie oddychu?

 O včielky sa v zime včelár nemusí prakticky vôbec starať. Samé si vedia priestor úľa vyhriať na potrebnú teplotu. Úľ sa na zimu neuzatvára. Letáče (vstup do úľa) sa nechávajú otvorené, aby sa  včielky v prípade oteplenia mohli preletieť a vyprázdniť svoj výkalový vačok. Takže krátkodobé oteplenie včelári vítajú.

Čo sa  deje v úli v zime?

Včely si vytvoria  tzv. zimný chumáč, schúlia sa k sebe a vytvoria tvar gule. Navzájom sa ohrievajú a neustále cirkulujú. Tie čo sú na povrchu a začnú krehnúť, premiestnia sa  do stredu gule a vymenia sa s tými, ktoré si užívali teplo. To znamená, že včielky ani v zime neupadnú do spánku, ale sú stále aktívne.

Koncom decembra a začiatkom januára bolo na zimu veľmi teplo, ovplyvňuje to nejak včelstvo?

Dlhodobo nadpriemerne teplé počasie včielkam neprospieva. Tým, že sú viac aktívne, spotrebujú aj viac zimných zásob. Tiež hrozí, že  kráľovná začne plodovať skôr, môže sa rozmnožiť klieštik a včely sa skôr vyčerpajú. Najviac zásob sa minie práve začiatkom jari, kedy včely zvyšujú teplotu vo vnútri chumáča, pretože vyhrievajú plod. Keď matka začne plodovať skôr, zásoby sa minú. A keď sa koncom zimy vrátia tuhé mrazy, ako sa to v poslednom čase často stáva, včely už nemajú zásoby na vyhrievanie plodu a prakticky uhynú od hladu.

Ďalším problém je, že v tomto teplom počasí začína aj u nás v lese kvitnúť lieska, ktorá je na jar pre včielky výdatným zdrojom peľu. Lieska už druhýkrát nevykvitne, takže prichádzame o prvú jarnú výživu.

Príroda začína byť v nerovnováhe, veľa vecí sa tým narúša, tak nám včelárom zostáva len dúfať, že to včely nejako zvládnu.

V zime ľudia radi konzumujú včelie produkty. Aktuálne lekári očakávajú druhú vlnu chrípkových ochorení. Aké sú pozitívne účinky medu na náš organizmus práve v tomto období?

Med, najmä ten, ktorý je priamo od včelára, nie je upravovaný, falšovaný a ani ináč znehodnotený, má pre človeka najmä teraz počas chrípkových epidémie významný zdravotný benefit.

Med  preukázateľne tlmí bolesť a zápal,   má veľké využitie pri ochoreniach horných dýchacích ciest, napríklad pri kašli a  bolestiach v krku. Med obmedzuje množstvo a rozmnožovanie niektorých baktérií.  Mnohé medy, medzi nimi i náš z Mestských lesov v Bratislave, má vysokú antibakteriálnu aktivitu, čo znamená, že je schopný zastaviť bakteriálny rast. 

Aby si med zachoval všetky svoje zdravotné benefity, je dobré ho konzumovať priamo, napríklad ráno jednu čajovú lyžičku alebo natrieť na maslový chlebík. Ak si s ním sladíme kávu alebo čaj, pridajte  ho do nápoja, ktorý má teplotu tela, čiže nie do horúcej tekutiny. Teplom sa jeho účinky ničia.  

Je ešte možné zakúpiť si med aj z mestských lesov?

Med z našich lesov sa veľmi rýchlo rozpredal, našiel si svojich skalných priaznivcov. Ak chcete naozaj kvalitu, skúste vyhľadať a osloviť bratislavských včelárov, mnohí vám budú môcť určite ponúknuť svoj regionálny a vynikajúci medík.

Ďakujem.

Jana Pohanková

 

 

1 komentár
ODPOVEDAŤ Petr Buzek | 7. 2. 2023, 16:37

Potrebujete pôžičku???? Osobné pôžičky alebo podnikateľské pôžičky???? Porozprávajte sa so mnou o tom. KONTAKTNÉ MENO: Pán Petr Buzek, V prípade záujmu nás kontaktujte na::::::petrbuzekloanfirm@gmail.com Whatsapp teraz: +639451256230

Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter