Župné voľby 2017 12. júl 2017

Kandidát na šéfa BSK M. Ftáčnik kritizoval niektorých ďalších kandidátov


Kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Milan Ftáčnik tvrdí, že nie všetci kandidáti na post predsedu BSK sa správajú transparentne a vyvoláva to preto pochybnosti o financovaní ich volebnej kampane.

Poukázal pritom na svojich súperov vo voľbách Kusého a poslanca Národnej rady SR Juraja Drobu (SaS). Ftáčnika znepokojuje, že obaja nemajú dodnes zriadený transparentný účet.

Kandidát na šéfa BSK a starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý (nezávislý) už má založený transparentný účet.

Uviedol to pre TASR v reakcii na vyhlásenie svojho súpera vo voľbách Milana Ftáčnika (nezávislý). „Žiadosť o zriadenie účtu bola v banke pred dnešným vyhlásením pána Ftáčnika,“ podotkol Kusý.

Žiadne platby za kampaň v období od 28. júna podľa neho neprebehli, takže ako tvrdí, postupoval v súlade so zákonom.

Kusý deklaruje, že kompletné výdavky za kampaň zverejní presne tak, ako si to vyžaduje zákon.

"Keď som sa s pánom Ftáčnikom stretol naposledy, povedal mi, že bude robiť výlučne korektnú kampaň a nezníži sa k útokom na iných kandidátov.

Ako neúspešný kandidát na primátora však zjavne ani v týchto voľbách nemá čo ľuďom ponúknuť, preto sa snaží upútať pozornosť týmto spôsobom," uviedol Kusý.

„Ako je možné, že Kusý nedodržiava zákon o volebnej kampani? Sľúbil, že na začiatku oficiálnej volebnej kampane zverejní finančný plán svojej kampane.

Tá beží už 13. deň, ale on nezverejnil nič, ani si nesplnil zákonnú povinnosť zriadiť si transparentný účet,“ skonštatoval Ftáčnik. Kusého vyzval, aby povedal, koľko ho stála doterajšia kampaň.

Istú netransparentnosť vníma aj pri ďalšom kandidátovi Jurajovi Drobovi. Ako priblížil, ak si kandidát, ktorého nominuje politická strana, vedie kampaň sám, musí si zriadiť transparentný účet.

Naň mu môže SaS i ďalšie strany, ktoré ho podporujú, poslať finančné prostriedky. „Ak mu kampaň bude viesť SaS, tak vtedy nemusí mať zriadený transparentný účet.

Podľa toho, čo je však zverejnené, ale na pána Drobu nevynaložila zatiaľ ani euro,“ podotkol Ftáčnik.

Oficiálne kampaň beží už niekoľko dní a títo dvaja kandidáti na predsedu BSK podľa neho nemajú zriadený transparentný účet, čo považuje za neprijateľné.

Voči tomuto vyhláseniu sa ohradil aj Droba, ktorý uviedol, že kampaň mu robí strana SaS, ktorá na všetky výdavky používa transparentný účet.

„Financovanie mojej kampane je úplne v súlade so zákonom," skonštatoval Droba pre TASR. Transparentný účet SaS je podľa jeho slov dostupný na webe strany.

Ako podotkol, výdavky spred oficiálneho začiatku kampane boli hradené z bežného účtu SaS a budú zahrnuté do zúčtovania, ktoré SaS podľa zákona predloží ministerstvu financií v riadnom termíne.

Ftáčnik deklaruje, že má založený transparentný účet od roku 2014.

„Svoju kandidatúru som ohlásil 24. marca tohto roka a odvtedy vediem svoje príjmy a výdavky, ktoré vynakladám na volebnú kampaň na tomto transparentnom účte.

Vo svojich príjmoch nepočítam s príspevkami od politických strán, ani od právnických osôb, čiže môžu pochádzať len od fyzických osôb, a to z bankového účtu,“ dodal M. Ftáčnik.

(tasr, red)

dvojFoto: BK

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter