Akcie a podujatia 6. jún 2017

Bratislavský organový festival 2017 – organ opäť trochu inak + program


Organ je nástroj veľkolepý, „kráľovský“, s vernou fanúšikovskou základňou. Nástroj, ktorý väčšinou vnímame ako súčasť chrámového prostredia, nástroj s prirodzenou aurou duchovnosti.

Noblesa a spiritualita kostolov či katedrál však z organu vytvorili aj nástroj, ktorý vzbudzuje u časti publika zbytočný rešpekt.

Bratislavský organový festival už 6. rok prináša koncept neformálnejšej atmosféry organových koncertov.

Uvoľnené komentovanie v podaní samotných interpretov, priateľské stretnutia po koncertoch, ale aj netradičné spájanie organu s inými nástrojmi, či jeho objavovanie v hudbe iných žánrov – to všetko pomáha k organu lákať nové publikum.

Bratislavský organový festival sa pred šiestimi rokmi udomácnil v Hudobnej sieni Bratislavského hradu, no svojmu publiku ponúka aj iné koncertné miesta:

Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu či Katedrálu sv. Martina. No a minulý rok vykročil aj mimo územia hlavného mesta, do Pezinka.

Od 25. júna až do 3. júla sa v tohtoročnej festivalovej ponuke objavia organové recitály, ale aj komorné koncerty a tradične nebude chýbať ani projekt, v ktorom sa organ predstaví v preňho netypickom hudobnom žánri.

10 rokov od úmrtia veľkého organového autora, Petra Ebena, pripomenie recitál najuznávanejšej ebenovskej interpretky, českej organistky Ireny Chřibkovej.

Meno slávneho českého skladateľa bude rezonovať aj na koncerte mladého britského organistu Jeremiah Stephensona, aktuálneho víťaza Medzinárodnej organovej súťaže Petra Ebena v Opave, ktorá od minulého roku udeľuje aj Cenu Bratislavského organového festivalu.

Mladí interpreti sú vždy korením každého festivalu – v kráľovskej disciplíne, vo veľkom recitáli na veľkom organe v Katedrále sv. Martina sa predvedie popredný luxemburský organista Paul Kayser.

Vybočenie mimo hraníc klasickej hudby je už typické pre Bratislavský organový festival. Maďarský organista László Fassang bol prvým organistom, ktorý tu prezentoval svoj crossoverový projekt.

Tento prominentný klasický interpret patrí k všestranným hudobníkom, ktorí sú schopní prinášať zaujímavé podnety aj v iných žánroch.

Pred piatimi rokmi si k organu pozval hráča na gajdách a ľudových dychových nástrojoch, tentoraz predstaví svoju spoluprácu s francúzskym jazzovým saxofonistom Vincentom Le Quangom.

V Hudobnej sieni Bratislavského hradu zaznie aj exkluzívny komorný projekt známej propagátorky súčasnej hudby, česko-portugalskej flautistky Moniky Duarte Štreitovej v spolupráci s organistom Markom Vráblom v duchovne ladenom programe z diel F. Martina, K. Dietricha, J. Weavera, I. Paríka a J. S. Bacha.

(SF, red)

CROSS OVER ORGAN

Pi 30. 6., 18.00, Hudobná sieň Bratislavského hradu

László Fassang – organ / Vincent Le Quang - saxofón (Maďarsko, Francúzsko)

Špičkový maďarský organista predstavuje ďalší zo svojich inožánrových projektov – tentoraz s francúzskym jazzovým saxofonistom.     Vstupné: 7€, 5€

BOF RISING STARS

Ut 27.6., 18.00, Hudobná sieň Bratislavského hradu

Jeremiah Stephenson - organ (Veľká Británia)

Recitál aktuálneho víťaza Medzinárodnej súťaže P. Ebena v Opave a držiteľa Ceny Bratislavského organového festivalu.     Vstupné: 7€, 5€

POCTA PETROVI EBENOVI

Štvrtok 29. 6., 18.00, Veľké koncertné štúdio SRo

Irena Chřibková - organ (Česká republika)

Prominentná interpretka hudby P. Ebena hrá skladby slávneho českého autora a skladateľov, ktorí ho inšpirovali (P. Eben, D. Buxtehude, J. S. Bach)      Vstupné: 13€, 6€

 

CROSS OVER ORGAN

Pi 30. 6., 18.00, Hudobná sieň Bratislavského hradu

László Fassang – organ / Vincent Le Quang - saxofón (Maďarsko, Francúzsko)

Špičkový maďarský organista predstavuje ďalší zo svojich inožánrových projektov – tentoraz s francúzskym jazzovým saxofonistom.     Vstupné: 13€, 6€

 

FLAUTA A ORGAN BRÁNOU NÁDEJE

Ne 2. 7. , 18.00, Hudobná sieň Bratislavského hradu

Marek Vrábel – organ / Monika Štreitová - flauta  (Slovensko / Česká republika-Portugalsko);

Exkluzívny projekt česko-portugalskej flautistky, známej interpretky súčasnej hudby a hudby 20. storočia v spolupráci s organistom Markom Vráblom prezentuje menej známy repertoár pre flautu a organ od autorov 20. storočia (I. Parík, J. Weaver, F. Martin, K. Dietrich, J. S. Bach...).                 Vstupné: 7€, 5€

 

OUTSIDE BOF

Po 3. 7., 19.00 Pezinok, Kapucínsky kostol

Marek Vrábel - organ / Monika Štreitová – flauta

Dobrovoľné vstupné

Predaj vstupeniek Hummel Music, Pokladňa SNM-HM na Bratislavskom hrade a v mieste konania koncertu.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter