Mestské časti 11. september 2018

Petržalka zmení starostu, V. Bajan tento rok už kandidovať nebude


Po tohtoročných jesenných komunálnych voľbách bude mať bratislavská Petržalka nového starostu.

Jej súčasný starosta Vladimír Bajan nebude už tento post obhajovať a po piatich volebných obdobiach, s prestávkou, končí na čele najväčšej bratislavskej mestskej časti.

Svoje rozhodnutie odôvodňuje zdravotným stavom a tiež dezilúziou zo súčasného stavu spoločnosti. Kandidovať však chce na bratislavského mestského poslanca.

"Množstvo úspechov, ocenení, ale aj nezdarov a sklamaní. Množstvo ľudských príbehov, desiatky projektov, väčších či menších. Skúsenosti, ale aj frustrácia. Radosť i hnev.

Som však hrdý na to, že som mohol byť aktívne pri tom, ako sa z Petržalky ako škaredého káčatka stala postupne sebavedomá labuť," uvádza Bajan vo svojom vyhlásení.

Poukazuje pritom tiež na výsledok nedávneho prieskumu verejnej mienky, v ktorom sa 90 percent Petržalčanov vyjadrilo, že je spokojných v tejto mestskej časti.

Neobhajovať post starostu označuje Bajan za jedno zo svojich najťažších rozhodnutí, avšak zdravotný stav je pre neho dôležitejší.

"Ak svoju robotu nerobíte povrchne, ak to, o čo usilujete, beriete vážne, ak vám záleží na tom, čo spôsobíte svojim konaním, ak pri tom zanedbávate vlastnú životosprávu, asi to tak môže dopadnúť," zdôvodňuje jednu z hlavných príčin svojho rozhodnutia.

Druhým dôvodom je dezilúzia zo stavu, do ktorého sa spoločnosť za uplynulé roky dostala. Poukazuje na viaceré praktiky z parlamentnej politiky, ktoré sa dostali aj na komunálnu úroveň, kde sa podľa neho vytráca profesionalita, úcta a rešpekt, pokora či schopnosť dialógu.

Kde sa konštruktívne riešenia hľadajú veľmi ťažko, a kde sa neriešia zásadné otázky ochrany životného prostredia, rozvoja dopravy alebo územného plánovania.

Ľútosť zároveň vyjadril aj v súvislosti so vzťahom medzi hlavným mestom a mestskými časťami.

"Dovolím si poďakovať pri tejto príležitosti všetkým, ktorí mi verili, všetkým, ktorí mi pomáhali, ktorí o mne pochybovali," dodal Bajan.

Post starostu Petržalky zastával najskôr v rokoch 1994 až 2005, opätovne zvolený bol v rokoch 2010 a 2014.

(TASR)
0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter