Mestské časti 12. jún 2018

Dúbravku čaká čerešňová sobota


Zábava s čerešňami na všetky spôsoby. Taká bude sobota 16. júna v mestskej časti Dúbravka.

Program sa začne o 15tej pred Domom kultúry Dúbravka. Najskôr dostanú priestor tradície, strihanie čerešňového strapca, Spevácky zbor Matice slovenskej.

Podujatie bude pokračovať hudobne – Kapela Oukey, Ivanna Bagová či Happyband. Súčasťou čerešňovej zábavy budú aj stánky s občerstvením, ktoré sa pred kultúrnym domom otvoria okolo 13tej popoludní.

Sprievodnou akciou bude súťaž Masterplank, začne sa o okolo 16tej.

Koncom mája vypísali Dúbravské noviny Veľkú čerešňovú súťaž. Súťažilo sa v dvoch kategóriách – fotografickej a výtvarnej. Počas soboty sa Dúbravčania dočkajú jej vyhodnotenia.

Čerešňovou sobotou bude sprevádzať Petra Hublová.

Mestská časť Dúbravka začala pred dvomi rokmi oživovať svoju čerešňovú tradíciu a slávnu minulosť. Dúbravka bola totiž kedysi obec, kde sa darilo ovocinárstvu a čerešne sa vyvážali až do Prahy.

Najväčší rozsah nadobudol vývoz po prvej svetovej vojne, keď sa stali významnou obchodnou komoditou, ktorá vylepšovala rozpočet mnohých rodín.

Dúbravčania zo železničnej stanice v Lamači v sezóne mohli denne vypraviť jeden až jeden a pol vagóna čerstvých čerešní do Prahy. Typické jedlo pre Dúbravku bolo preto také, ktoré obsahovalo aj čerešne.

(red, múD)

Foto: MČ Dúbr.

0 komentárov
Pridajte komentár
Na začiatok stránky hore
Newsletter